Szybkie fakty

Kategoria Miasto
Data 22 czerwca 2024
Czytanie ~1 min
Tematy abp Marek Jędraszewski, emetyrura
Miasto · 22 czerwca 2024 · 1 min czytania

Abp Jędraszewski złożył rezygnację z funkcji metropolity krakowskiego

Autor: Jarosław Strzeboński Aktualizacja: 22.06.2024 Lokalizacja: Kraków

Abp Marek Jędraszewski poinformował, że złożył na ręce Ojca Świętego rezygnację z urzędu Arcybiskupa Metropolity Krakowskiego. 

– Wszyscy doskonale wiedzą, że za miesiąc kończę 75 lat. Chciałbym wobec księży oficjalnie powiedzieć, że z dniem 25 kwietnia złożyłem rezygnację na ręce Ojca Świętego z pełnionego urzędu arcybiskupa metropolity krakowskiego – powiedział Abp Marek Jędraszewski. – Ojciec Święty zdecyduje, jak długo tutaj jeszcze przyjdzie mi pracować – dodał. 

Kodeks prawa kanonicznego reguluje zasady dotyczące wieku emerytalnego biskupów. Każdy biskup w wieku 75 lat wkracza w wiek emerytalny i ma obowiązek wysłania do papieża Franciszka prośby o przyjęcie rezygnacji ze sprawowanego urzędu. To zwykle formalność i wyznaczenie nowego biskupa trwa kilka tygodni. W przypadku abp Jędraszewskiego jest prawdopodobne, że papież przyjmie rezygnację.

Patrycja Bliska 

Reklama