Abp Marek Jędraszewski kończy dzisiaj 74 urodziny. Za rok osiągnie wiek emerytalny dla biskupów

Musisz przeczytać

Dokładnie za rok Abp Marek Jędraszewski powinien przejść na emeryturę biskupią. W 2024 r. abp będzie miał 75 lat, czyli zgodnie z wytycznymi prawa kanonicznego, osiągnie wiek emerytalny dla biskupów. Duchowny znany jest z  kontrowersyjnych wypowiedzi uderzających w osoby homoseksualne. 

Kodeks prawa kanonicznego reguluje zasady dotyczące wieku emerytalnego biskupów. Każdy biskup w wieku 75 lat wkracza w wiek emerytalny i ma obowiązek wysłania do papieża Franciszka prośby o przyjęcie rezygnacji ze sprawowanego urzędu. To zwykle formalność i wyznaczenie nowego biskupa trwa kilka tygodni. W przypadku abp Jędraszewskiego jest prawdopodobne, że papież przyjmie rezygnację.

Świadczyć ma o tym fakt, że Franciszek konsekwentnie pomija Jędraszewskiego przy kolejnych nominacjach kardynalskich. Gdy w 2017 roku abp Marek Jędraszewski obejmował archidiecezję krakowską, nominacja kardynalska wydawała się tylko kwestią czasu.  Tymczasem na rok przed osiągnieciem wieku emerytalnego wszystko wskazuje, że  Marek Jędraszewski  odejdzie na emeryturę  w randze ar0 komentarzy oczekuje na moderacjęcybiskupa.

Na początku lipca Papież Franciszek mianował arcybiskupa Grzegorza Rysia kardynałem i to on wskazywany jest jako najpoważniejszy kandydat do zastąpienia abp Jędraszewskiego. 

Abp Grzegorz Ryś został kardynałem. Czy to początek powrotu Abp Rysia na stanowisko Metropolity Krakowskiego?

Marek Jędraszewski urodził się 24 lipca 1949 roku w Poznaniu. 24 maja 1973 roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk abp. Antoniego Baraniaka. W 1979 roku obronił pracę doktorską na Wydziale Filozofii Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie. Po powrocie do Polski: w latach 1980-1996 był adiunktem na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu, w latach 1980-1987 prefektem Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu, a w latach 1987-1996 redaktorem, od 1990 redaktorem naczelnym „Przewodnika Katolickiego”.

W 1991 roku habilitował się na Wydziale Filozoficznym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. W 1996 roku otrzymał nominację na docenta na Papieskim Wydziale Teologicznym w Poznaniu. 2 stycznia 2002 roku otrzymał tytuł naukowy profesora nauk teologicznych.

17 maja 1997 roku Ojciec Święty Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym Archidiecezji Poznańskiej. Jego dewizą biskupią są słowa „Scire Christum” („Znać Chrystusa”). 11 lipca 2012 roku papież Benedykt XVI mianował bp. Marka Jędraszewskiego arcybiskupem metropolitą łódzkim. Od 2014 roku jest Zastępcą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski.

Patrycja Bliska

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca