W najnowszym rankingu „World’s Top 2% Scientists 2023” wśród najbardziej wpływowych naukowców i naukowczyń na świecie znalazło się 79 przedstawicieli Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Dla porównania, tegoroczna lista obejmuje 71 naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego, co plasuje AGH wyżej w tym prestiżowym zestawieniu.
Czasopismo „PLOS Biology Journal” po raz kolejny opublikowało listę najlepszych naukowców na świecie pod względem cytowalności ich publikacji w naukowej literaturze.
Zestawienie World’s TOP 2% Scientists powstaje w oparciu o dorobek naukowy badaczy, a kryteriami oceny są m.in. liczba cytowań, indeks Hirscha, czy pozycja i rola danego badacza na liście autorów publikacji. Ranking składa się z dwóch list: pierwsza ocenia dorobek naukowy uwzględniający całą karierę danego badacza, druga dotyczy ostatniego roku kalendarzowego.
Lista rankingowa zawiera uszeregowane nazwiska 2% najlepszych naukowców, których publikacje są najczęściej cytowane przez innych autorów. Oceniana jest całość dorobku naukowego poszczególnych badaczy według złożonego indeksu bibliometrycznego (tzw. C-score), który uwzględnia takie kryteria, jak: indeks Hirscha, liczbę cytowań, Impact Factor, miejsce na liście autorów.
Akademia Górniczo-Hutnicza może pochwalić się największą liczbą naukowców na liście – aż 79 badaczy znalazło się w rankingu. To czyni AGH uczelnią z największą liczbą wyróżnionych naukowców w Krakowie.
Uniwersytet Jagielloński uplasował się na drugim miejscu, z 71 naukowcami na liście, co stanowi wzrost w porównaniu do poprzedniego roku (69)
Politechnika Krakowska może poszczycić się obecnością 19 swoich przedstawicieli w rankingu. Wśród najwyżej sklasyfikowanych badaczy są m.in. dr hab. inż. Adam Głowacz oraz prof. dr hab. inż. Krzysztof Pielichowski.
Uniwersytet Rolniczy w Krakowie również znalazł swoich reprezentantów w prestiżowym rankingu. 13 naukowców tej uczelni zostało wyróżnionych, a kilku z nich otrzymało dodatkowe uznanie za całokształt dorobku naukowego.
Testowe szlifowanie ścieżek rowerowych. ZDMK zapomniało o osobach niepełnosprawnych