Akademicka wyprawa „Śladami Sonderaktion Krakau”, zorganizowana przez IPN, wyruszyła z Krakowa, by upamiętnić profesorów aresztowanych przez niemieckiego okupanta w 1939 roku, odwiedzając miejsca ich więzienia we Wrocławiu, KL Sachsenhausen oraz Berlinie.
27 listopada 2024 r. rano z Krakowa wyruszyła akademicka wyprawa „Śladami Sonderaktion Krakau”, zorganizowana przez Instytut Pamięci Narodowej. W wydarzeniu uczestniczą członkowie Stowarzyszenia Ne Cedat Academia, w tym prezes dr Monika Małecka, rodziny uczonych aresztowanych przez Niemców w 1939 r., osoby zaangażowane w tajne nauczanie akademickie, wykładowcy i studenci krakowskich uczelni (Uniwersytetu Jagiellońskiego, AGH, Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II, Uniwersytetu Ignatianum), młodzież szkolna (z XXV LO w Krakowie, WOM w Krakowie, ZSOiZ w Ciężkowicach oraz IV LO w Olkuszu), a także pracownicy krakowskiego oddziału IPN.
Celem wyprawy jest upamiętnienie ofiar Sonderaktion Krakau, oddanie hołdu profesorom Uniwersytetu Jagiellońskiego, Akademii Górniczej i Akademii Handlowej, aresztowanym 6 listopada 1939 r. przez niemieckiego okupanta i więzionym w niemieckich obozach koncentracyjnych, głównie w KL Sachsenhausen.
Uczestnicy złożyli wiązanki kwiatów we Wrocławiu, pod tablicami na budynkach, w których w dniach 10-27 listopada 1939 r. przetrzymywano krakowskich profesorów. Na 28 listopada zaplanowano wizytę w KL Sachsenhausen, a na 29 listopada – zwiedzanie historycznych miejsc w Berlinie.
W Sachsenhausen do grupy dołączy delegacja Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Maksymiliana Marii Kolbego, Duszpasterstwa Akademickiego Chrystusowców w Szczecinie oraz Fundacji Collegium Voytylianum.