Ale „wąski”. Nowy biurowiec przy rondzie Matecznego

Nietypowy biurowiec w okolicach ronda matecznego wzbudza skrajne emocje. Jedni go chwalą, inni wytykają chęć zabudowy każdego skrawka terenu.  Chcąc maksymalnie wykorzystać powierzchnię działki,  architekci musieli się niezłe „nagimnastykować”.

Budynek biurowo-usługowy powstał przy ulicy Mittery w pobliżu ronda Matecznego. Ma prawie 3000 m kw., z czego powierzchnia biur to 1830m kw. Na na poziomie -1 znajduje się garaż podziemny. To co go jednak niewątpliwie wyróżnia, to szerokość jednej ze ścian. Budynek od strony ulicy Mittery jest bardzo wąski i ma się wrażenie, że wręcz  „wcisnął się” między istniejące zabudowania.

widok os strony ul. Mittery, fot. KRKnews

Problem okazała się wąska działka, która ma kształt nieregularnego trapezu. Projekt musiał uwzględnić ograniczenia – z jednej strony wąska działka, a z drugiej konieczność konsultowania projektu z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków ponieważ działka położona jest na terenie wpisanym do rejestru zabytków. Chcąc maksymalnie wykorzystać jej powierzchnie, architekci niemal “wcisnęli” budynek pomiędzy istniejącą zabudowę.

Dodatkowo biurowiec  znajduje się  w obszarze terenu górniczego „Mateczny I” dlatego wymagane było uzgodnienie z Wyższym Urzędem Górniczym i Uzdrowiskiem „Mateczny”. Ze względu na brak przepisowego dojazdu pożarowego. konieczne było  uzgodnienie z Małopolskim Wojewódzkim Komendantem Straży Pożarnej.

Od strony ul. Konopnickiej biurowiec już się tak nie wyróżnia, fot. KRKnews

Jak to często bywa w naszym mieście, nowa inwestycja stała się obiektem licznych komentarzy. Jednym się podoba, inni porównują go do 'szafki na buty”. Pojawiały się pytania, czy osoba „przy kości” zmieści się w budynku, a na ścianie uda się powiesić większy telewizor.

Projekt został doceniony natomiast przez architektów.  W konkursie Wienerberger Brick Award 2021, który wyróżnia najlepsze realizacje z wykorzystaniem cegły, biurowiec przy ul. Mittery otrzymał wyróżnienie w kategorii “Working together”. Jury przyznało tytuł za: “…umiejętne rozwiązanie budynku biurowego na trudnej wąskiej działce. Obiekt kontynuuje charakter sąsiedniej zabudowy poprzez zastosowanie cegły jako materiału elewacyjnego, proponuje jednak zdecydowanie odmienną, współczesną artykulację elewacji ze zróżnicowanymi rytmami okien i gustownie dobranym detalem opasek wokół nich. Projekt jest przykładem umiejętnego dogęszczenia tkanki miejskiej architekturą plombową, która tworzy ciągłość w sposób przemyślany i dyskretny“

 

fot. KRKnews

(JS)

 

 

2 KOMENTARZE

Subscribe
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie