Antysmogowa rewolucja. Kolejne gminy chcą wprowadzić zakaz palenia węglem

Musisz przeczytać

Trzy kolejne gminy w Małopolsce – Chrzanów, Czarny Dunajec i miasto Nowy Targ – przymierzają się do wprowadzenia zakazu palenia węglem. Wcześniej deklaracje w sprawie całkowitej likwidacji pieców węglowych złożyło sześć gmin. A za kilka dni rezolucją w sprawie wprowadzenia zakazu palenia węglem zajmą się radni Niepołomic.

O kolejnych gminach planujących wprowadzenie lokalnych uchwał antysmogowych z zakazem palenia węglem poinformował wicemarszałek małopolski Tomasz Urynowicz. – Jest nas coraz więcej. To już prawdziwa antysmogowa rewolucja – komentuje wicemarszałek.

Dyskusję o tym zamierzają rozpocząć samorządy Chrzanowa, Czarnego Dunajca i Nowego Targu. Już wcześniej deklarację w sprawie wprowadzenia zakazu palenia węglem od roku 2030 złożyły Skawina, Zabierzów, Krzeszowice, Oświęcim, Tarnów i Rabka – Zdrój.

Jak poinformował Rafał Komarewicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, lider Polski 2050 Szymona Hołowni w Krakowie, w przyszłym tygodniu (na sesji 22 kwietnia) radni w Niepołomicach będą dyskutować nad rezolucją w sprawie zakazu palenia węglem na terenie gminy. – „Kolejna gmina, po Zabierzowie, chce przyjąć rezolucję skierowaną do marszałka województwa w sprawie zakazu palenia węglem. Cieszę się, że na mój apel pozytywnie reagują kolejne gminy wokół Krakowa. Walka o czyste powietrze, to nie tylko ambitne zadanie dla władz i mieszkańców stolicy Małopolski, ale również miejscowości wchodzących w skład Stowarzyszenia Metropolia Krakowska” – stwierdził Rafał Komarewicz. 

W maju powinny być gotowe projekty uchwał antysmogowych dla tych gmin. Potem nowe propozycje zostaną poddane konsultacjom. Sejmik zdecyduje o wprowadzeniu zakazu palenia węglem w poszczególnych gminach najprawdopodobniej w wakacje. Miałby zacząć obowiązywać od początku roku 2030.

Na razie zakaz palenia węglem obowiązuje tylko w Krakowie.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca