Apel do papieża przed ŚDM: „Pomóż nam!”

– „Papieżu Franciszku! Pomóż nam! Smog zabija nas codziennie! Twój głos może uratować tysiące mieszkańców Krakowa – tak zaczyna się apel, który w sobotę ukaże się w rzymskim dodatku do dziennika „La Repubblica”.  – Dowiedzieliśmy się, że papież regularnie czyta tę gazetą, więc mamy nadzieję, że dotrzemy do niego bezpośrednio – mówi nam  Mateusz Budziakowski z Fundacja im. Zygmunta Starego. To właśnie ta krakowska organizacja stoi za apelem do Ojca Świętego.

Organizatorzy akcji uzasadniają, że smog każdego roku przyczynia się do co piątego zgonu w Krakowie i jest odpowiedzialny za tysiące inwalidztw, zwiększoną liczbę poronień oraz wady rozwojowe u dzieci.

Przypominają, że problem jest niebagatelny, ponieważ krakowskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w całej Europie.

– Tym apelem chcemy osiągnąć na dwie rzeczy. Po pierwsze wierzymy, że temat jakości powietrza pojawi się w nauczaniu papieskim podczas ŚDM. Po drugie, chcemy, aby efekty tego nauczania przełożyły się na działalność krakowskiego kościoła. Duszpasterze powinni poinformować wiernych, że zatruwanie środowiska jest po prostu grzechem – dodaje Budziakowski w rozmowie z KRKnews.

Treść całego apelu w języku polskim:

„PAPIEŻU FRANCISZKU!
POMÓŻ NAM! SMOG ZABIJA NAS CODZIENNIE! TWÓJ GŁOS MOŻE URATOWAĆ TYSIĄCE MIESZKAŃCÓW KRAKOWA.

Kraków potrzebuje Twojego głosu. Głosu, który obudzi sumienia i pokona bezradność. Cierpimy, chorujemy i umieramy od najbardziej zanieczyszczonego powietrza w Polsce. 

W Krakowie smog przyczynia się do co piątego zgonu. Zwiększa umieralność noworodków oraz ryzyko poronień i wad rozwojowych u dzieci. Odpowiada za tysiące trwałych inwalidztw i przewlekłych chorób – u dzieci i dorosłych. Franciszku, Kraków prosi o Twoje wsparcie w walce z morderczym smogiem!”

(lm)

1 KOMENTARZ

Najnowsze

Co w Krakowie