Apel o ustępowanie miejsca osobom starszym, chorym, kobietom w ciąży i opiekunom z dziećmi. „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca”

MPK rozpoczęło akcję pod hasłem „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca”. Kampania ma zachęcać pasażerów autobusów i tramwajów do ustępowania miejsca osobom starszym, chorym, kobietom w ciąży i opiekunom z dziećmi. Akcja potrwa dwa miesiące. 

Akcja ma przypomnieć pasażerom, że w każdym krakowskim tramwaju i autobusie są wyznaczone specjalnie oznakowane miejsca przeznaczone dla seniorów, osób z problemami w poruszaniu się, a także kobiet w ciąży i opiekunów jadących z małymi dziećmi. Takie osoby wsiadając do tramwaju czy autobusu mają prawo do zajęcia tych miejsc i jeżeli ktoś z młodych i zdrowych pasażerów je zajmuje, ma obowiązek je zwolnić.

 – Chcemy tym samym po raz kolejny zwrócić uwagę na potrzebę wzajemnej życzliwości i wrażliwości w komunikacji miejskiej. W ramach akcji będziemy zachęcać do ustępowania miejsca siedzącego w krakowskich tramwajach i autobusach pasażerom z ograniczoną mobilnością – seniorom, kobietom w ciąży, opiekunom jadącym z małymi dziećmi i osobom chorym – powiedział Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa podczas inauguracji kampanii. 

fot. krakow.pl

Plakaty z hasłem akcji „Bądź wrażliwy – ustąp miejsca” będą widoczne we wszystkich monitorach w tramwajach i autobusach, pojawią się na części oparć foteli pojazdów MPK oraz na niektórych wiatach przystankowych. Hasło będzie można także usłyszeć na wybranych przystankach z głośników w tramwajach i autobusach. O potrzebie wrażliwości będą także mówić nauczyciele w krakowskich szkołach średnich. Informacje o kampanii i jej celu pojawią się także na portalach krakowskich uczelni wyższych, z których korzystają studenci.

fot. krakow.pl

– Podjęcie kampanii to niezwykle cenna odpowiedź na inicjatywę Rady Krakowskich Seniorów wynikającą z często dramatycznej obojętności młodych pasażerów na trudności wszystkich starszych osób związanych z korzystaniem z komunikacji miejskiej. Należy pamiętać, że starości zawsze towarzyszy utrata sił, pogorszenie wzroku i wolniejszy refleks, a długotrwałe, w niewygodnej pozycji stanie wywołuje ból mięśni. To powody, dla których w imię pięknego współbycia pokoleń, młodsze osoby powinny ustępować miejsc osobom starszym. One, pomimo że cierpią nie poproszą o to miejsce, bo w kodzie kulturowym tej generacji jest to upokarzające. Ten kod kulturowy wymaga również serdecznej i miłej reakcji osób starszych na gotowość ustąpienia miejsca, a o tym starsze osoby często już nie pamiętają – zwraca uwagę Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. polityki senioralnej.

Jarek Strzeboński 

 

9 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie