Apelują o inwestycję w zieleń w Krakowie. „Rocznie 200 mln zł”

Aktywiści zaapelowali do władz Krakowa o wykup terenów zielonych. Ich zdaniem miasto powinno zrewidować obecną politykę finansową miasta w zakresie parków.

„Zwracamy się z apelem o zagwarantowanie w budżecie Miasta Krakowa na rok 2021 środków finansowych na wykup terenów pod nowe parki miejskie. Rocznie na ten cel powinno się przeznaczać kwotę rzędu minimum 200 mln zł, co stanowi ok. 4% budżetu miasta” – czytamy w liście skierowanym do prezydenta Jacka Majchrowskiego oraz Rady Miasta Krakowa.

Zdaniem sygnatariuszy listu sytuacja w mieście robi się coraz bardziej dramatyczna. „Tereny, na których powinny powstać parki, są dzielone na mniejsze działki i zabudowywane tak, że w wielu miejscach już praktycznie nie jest możliwe wydzielenie terenów pod parki o powierzchni co najmniej 4 ha. Ten stan pogłębia jeszcze kierowanie ogromnych środków na doposażenie istniejących parków, zamiast w pierwszej kolejności na wykupy terenów pod niezbędne parki” – dodają.

Eksperci uważają, że miasto nie tylko powinno zainwestować więcej w tereny zielone, ale przede wszystkim ustalić, gdzie w tej chwili brakuje parków o powierzchni minimum 4 ha w odległości 300 metrów od terenów zabudowanych, ponadto zrewidować obecną politykę finansową miasta w zakresie zieleni oraz prowadzić szeroką akcję edukacyjną skierowaną do mieszkańców.

Pod listem podpisały się m.in. Rada Wydziału Biologii UJ, Rada Wydziału Filozoficznego UJ, Rada Wydziału Historii UJ oraz kilkadziesiąt stowarzyszeń, fundacji i inicjatyw ekologicznych, które działają na terenie miasta.

(ko)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie