Aplikacja „Ekointerwencja” – nowe narzędzie do walki z nielegalnym spalaniem śmieci i smogiem

Nielegalne spalanie śmieci, wypuszczanie nieoczyszczonych ścieków czy palenie w piecach niespełniających norm w zakresie emisji zanieczyszczeń można zgłaszać za pomocą darmowej aplikacji „Ekointerwencja”. Aplikacja powstała na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego w ramach walki ze smogiem.

– Małopolska aplikacja jest odpowiedzią na zapotrzebowanie mieszkańców regionu, którzy mówią „dość” zatruwaniu środowiska w swojej najbliższej okolicy – podkreśla wicemarszałek województwa Tomasz Urynowicz. Stworzenie takiej aplikacji władze regionu obiecywały już blisko rok temu. Zaprezentowano ją i uruchomiono we wtorek 10 marca 2020 roku.

Aplikacja „Ekointerwencja” jest dostępna w Sklepie Play i App Store. Można także korzystać z wersji dla komputerów (webowej).

Za pomocą nowej aplikacji można zgłaszać m.in. podejrzenie spalania odpadów, używanie urządzeń niezgodnych z wymaganiami uchwały antysmogowej, nielegalne wysypiska śmieci czy wypuszczanie ścieków do środowiska (np. do rzeki, rowu, pola). Wystarczą cztery proste kroki:
1. Pobranie darmowej aplikacji lub wpisanie w przeglądarce internetowej: pl/app/ekointerwencja
2. Wskazanie na mapie miejsca zdarzenia
3. Wybranie kategorii zgłoszenia i wypełnienie pól formularza
4. Naciśnięcie przycisku „Zgłoś”.

Informacja zostanie automatycznie skierowana do właściwego lokalnego organu kontroli. Reakcje urzędów na zgłoszenia mieszkańców będą monitorowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.

Aplikacja daje także możliwość śledzenia „losów” zgłoszenia. Wystarczy włączyć funkcję „Powiadomienia” i użytkownik będzie dostawał informacje o zmianie statusu swojej interwencji w samej aplikacji lub na podany adres e-mail (w przypadku korzystania z aplikacji poprzez przeglądarkę).

Kolejną przydatną funkcjonalnością jest możliwość potwierdzenia zgłoszeń w sąsiedztwie. Pozwala to na ich uwiarygodnienie, podobnie jak w przypadku popularnych nawigacji. Dodatkowo duża liczba potwierdzeń informuje urzędników odpowiedzialnych za kontrolę o uciążliwości zjawiska. W urządzeniach mobilnych warto także zdecydować się na opcję „subskrypcja”, która pozwala na otrzymywanie powiadomień o nowych zgłoszeniach w miejscowości użytkownika.

Od roku działa formularz ekointerwencji uruchomiony na stronie powietrze.malopolska.pl. Do tej pory wpłynęło ponad 1800 zgłoszeń łamania przepisów środowiskowych. Blisko trzy czwarte to prośby o interwencję w przypadkach spalania odpadów.

GS

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie