Arcymistrz szachowy z Wieliczki znowu najlepszy

Musisz przeczytać

Jan-Krzysztof Duda wygrał  niezwykle silnie obsadzony turniej szachowy rozgrywany w Warszawie. Ostatniego dnia rywalizacji, po pasjonującej końcówce, arcymistrz z Wieliczki wyszedł na prowadzenie i ostatecznie triumfował w zawodach rozgrywanych w Muzeum Polin.

Turniej rozgrywany był w Centrum Konferencyjnym Polin w Warszawie. Polscy arcymistrzowie Jan-Krzysztof Duda i Radosław Wojtaszek rywalizowali z zajmującymi miejsca w czołowej dziesiątce rankingu FIDE Amerykanami Levonem Aronianem, Fabiano Caruaną i Wesley’em So oraz Węgrem Richardem Rapportem, a także byłym liderem rankingu Viswanathanem Anandem z Indii. Stawkę uzupełniali dwaj arcymistrzowie z Ukrainy Anton Korobow i Kirił Szewczenko oraz David Gavrilescu z Rumunii.

Szachiści w Polin przez pierwsze trzy dni grali w turnieju szachów szybkich (25 minut na partię plus 10 sekund za posunięcie). Z kolei w niedzielę i w poniedziałek czołowi zawodnicy świata rywalizowali w szachach błyskawicznych (5 minut na partię plus 2 sekundy za posunięcie).
Polski arcymistrz z Wieliczki najlepiej spisał się ostatniego, piątego dnia rywalizacji, w niesamowitym stylu i dramaturgii zdobywając pierwsze miejsce.

– Były to bardzo emocjonujące dni i godziny, szczególnie dzisiaj, w końcówce turnieju, gdy były wzloty i upadki, jak to bywa w sporcie – opowiada Jan-Krzysztof Duda. – Bardzo się cieszę, że udało mi się wygrać i to bez dogrywek. Przeciwnicy byli bardzo silni, nawet ci teoretycznie niżej notowani, z którymi grałem na końcu, stawili bardzo duży opór. Podwójną satysfakcję daje mi wygrywanie na własnym podwórku, w Polsce. Cieszę się, że tak silne i prestiżowe turnieje mogą być u nas rozgrywane, a mam nadzieję że to dopiero początek, będzie kontynuacja. Ja i moi koledzy z kraju będziemy mieć więcej okazji do takich międzynarodowych starć u siebie – dodaje zawodnik, który za triumf w Superbet Rapid & Blitz Poland zgarnął czek na 40 tysięcy dolarów.

W Warszawie w trakcie Superbet Rapid & Blitz Poland zawodnicy rywalizowali tzw. systemem kołowym, czyli każdy zagrał z każdym. W puli nagród było 175 tysięcy dolarów, a sam zwycięzca zarobił 40 tysięcy dolarów, drugi i trzeci ex aequo zarobili po 27,5 tysiąca. Turniej rozgrywano w ramach cyklu Grand Chess Tour. Tegoroczny GCT to dwa turnieje szachów klasycznych i trzy turnieje szachów szybkich i błyskawicznych odbywające się w Europie i w USA, z łączną pulą nagród 1,4 miliona dolarów. Nowy sezon rozpoczął turniej w Bukareszcie, drugiem etapem jest Warszawa, kolejne zostaną rozegrane w Zagrzebiu oraz St. Louis.

Fot. Biuro Prasowe Superbet Grand Chess Tour Rapid & Blitz Warsaw

Klasyfikacja końcowa Superbet Rapid & Blitz Poland 2022, Centrum Konferencyjne Polin, Warszawa:

 1. Jan-Krzysztof Duda (Polska) – 24
 2. Levon Aronian (USA) – 23,5
  Viswanathan Anand (Indie) – 23,5
 3. Fabiano Caruana (USA) – 23
 4. Wesley So (USA) – 20,5
 5. Richard Rapport (Węgry) – 19,5
 6. Radosław Wojtaszek (Polska) – 13,5
 7. Anton Korobow (Ukraina) – 12,5
 8. Kirił Szewczenko (Ukraina) – 11,5
 9. David Gavrilescu (Rumunia) – 8,5

(red)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca