Atrakcyjne lokale w centrum do wynajęcia. Jest warunek – musisz być artystą

Urząd Miasta wystawił kilkanaście lokali użytkowych, które mają być przeznaczone na działalność kulturalno-artystyczną. Wśród nich są prawdziwe perełki. Na liście widnieją takie adresy jak np. ulica Floriańska, św. Teresy czy plac Szczepański.

Łącznie 14 lokali o powierzchni od 11 do ponad 100 m2 zostało przeznaczonych na pracownie twórcze w ramach tegorocznej edycji „Programu mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury”. Wnioski o najem  można składać do 5 grudnia.

W Krakowie już kilkaset lokali przeznaczono na użytek pracowni twórczych. Urząd miasta wynajmuje je na podstawie złożonych wniosków. Po weryfikacji i sprawdzeniu w jakich celach będzie dany lokal wykorzystywany, zbiera się Komisja ds. pracowni twórczych w której skład wchodzą przedstawiciele krakowskich związków i stowarzyszeń twórczych, Akademii Sztuk Pięknych, Rady Miasta Krakowa, Zarządu Budynków Komunalnych, Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Wydziału Mieszkalnictwa. Po uzgodnieniach i analizie wniosków Komisja przekazuje listę kandydatów do najmu pracowni wraz z uzasadnieniem, a Prezydent zatwierdza przydział lokali.

Lokale przeznaczone dla artystów są to najczęściej małe pomieszczenia mieszkalne, w piwnicach, suterenach, bądź na strychach. Lokale te przeznaczone są tylko do prowadzenia działalności twórczej, w zakresie sztuk plastycznych, oraz do przechowywania dzieł artystycznych. Nie można w nich zamieszkać, gdyż zazwyczaj są w dużo gorszym stanie niż lokale mieszkalne.

Wybrani w konkursie artyści podpisują umowy najmu pracowni na pięć lat (z możliwością przedłużenia) i deklarują przeprowadzenie remontu we własnym zakresie, w zamian za preferencyjny czynsz. Lokale nie mogą być przeznaczone na cele mieszkalne.

− Udostępnianie lokali znajdujących się w zasobach miasta to lubiana przez artystów i ciesząca się popularnością w krakowskich środowiskach twórczych forma mecenatu. Cieszę się, że kolejny raz możemy zaprosić artystów do tego rodzaju współpracy. Skorzystanie z programu wymaga dostosowania się do kilku kwestii formalnych − na przykład prosimy zapoznać się ze stanem technicznym i obejrzeć lokale przed złożeniem wniosku, we wniosku zaś można wskazać maksymalnie dwa lokale. W przypadku lokali o powierzchni powyżej 50 m² preferowane będą wnioski o współnajem pracowni dwóch lub trzech osób – podkreśla Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

(JS)

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie