Autobusy krakowskiego MPK będą jeździć po Lwowie

Pięć autobusów Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Krakowie będą jeździć po ulicach Lwowa. Autobusy tamtejszej komunikacji pojechały na wschód Ukrainy – jako wsparcie dla wojsk i ludności walczących z agresją Rosji.

O kolejnej pomocy Krakowa dla Lwowa poinformował prezydent Jacek Majchrowski. O możliwość przekazania autobusów do obsługi komunikacji we Lwowie zwróciły się do polskich metropolii władze ukraińskiego miasta. Autobusy, które obsługiwały komunikację we Lwowie, pojechały na wschód Ukrainy, wykorzystywane są do pomocy wojsku i cywilom walczącym z rosyjskim wojskiem. – Rozmawiałem z prezesem MPK, możemy przekazać pięć naszych autobusów – powiedział prezydent Jacek Majchrowski. – Nie pojadą tam puste, załadujemy je do pełna rzeczami, które są tam potrzebne – dodał prezydent.

Kraków od samego początku wojny w Ukrainie pomaga temu państwu i uchodźcom. Do naszego miasta ciągną tłumy uciekające przed wojną. Na pomoc dla nich miasto wydało 16 mln złotych. Na Ukrainę pojechało z darami 25 tirów i 11 busów (część do Lwowa). Uchodźcom w Krakowie wydano 5 tys. paczek z suchym prowiantem i 2 tys. gorących posiłków. Miejsce schronienia zapewniono 5 tys. Ukraińców. Mają oni także prawo do bezpłatnej komunikacji miejskiej, darmowego parkowania w strefie. Miasto przygotowuje miejsca w szkołach, przedszkolach, zapewnia opiekę prawną i psychologiczną.

Po Krakowie Ukraińcy mogą jeździć tramwajami i autobusami za darmo. Dokumentem uprawniającym do zwolnienia z zakupu biletu jest paszport lub inny dokument potwierdzający przekroczenie granicy Rzeczypospolitej Polskiej od dnia 24 lutego 2022 r.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie