Bank rozbity! Radny z Nowej Huty zaszalał w Budżecie Obywatelskim

Fot. Bogusław Świerzowski / krakow.pl

– Jeśli mieszkańcy sami decydują, co powstanie w ich okolicy, to są zadowoleni, więc bardziej szanują i doceniają realizowane projekty. Dzięki aktywności mieszkańców i ich głosom, w naszej dzielnicy w przyszłym roku zrealizowane będą projekty o łącznej wartości 1,16 mln zł – mówi w rozmowie z KRKnews Piotr Opozda, radny Dzielnicy XVI Bieńczyce, który w tegorocznym BO zgłosił aż osiem projektów.

KRKnews: W przygotowanie ilu projektów w Budżecie Obywatelskim w tym roku się Pan zaangażował?

Piotr Opozda, radny Dzielnicy XVI: Łącznie 8: 5 projektów lokalnych oraz 3 ogólnomiejskich.

Jakie to projekty?

Lokalne to:

– bezpieczna droga na plac Bińczycki (projekt nr 3) – zadanie obejmuje budowę oświetlenia chodnika wzdłuż ul. Obrońców Krzyża
– doświetlenie chodnika prowadzącego do szpitala Rydygiera (projekt nr 4)- obejmuje montaż oświetlenia
– zielone aleje w Bieńczycach (projekt nr 28) – polega na posiedzeniu nowych drzew wzdłuż pasów drogowych
– kwitnące magnolie w Bieńczycach (projekt nr 5) – zadanie nie przeszło do realizacji
– teren rekreacyjny przy Szpitalu Rydygiera (projekt nr 2) – zadanie zostało odrzucone

Z kolei projekty ogólnomiejskie to:

– zrzutka na Zalew Nowohucki-koronawirus oddaj nam pieniądze (projekt nr 32) – dotyczy II etapu rewitalizacji Zalewu Nowohuckiego.
– dość dziur-wspólnie wyremontujemy ulicę Kocmyrzowską (projekt nr 33) – dotyczy generalnego remontu odcinka Kocmyrzowskiej od ul. Obrońców Krzyża do ul.Bulwarowej od strony osiedla Krakowiaków.
– nie połamcie sobie nóg (projekt nr 34) – dotyczy remontu chodnika prowadzącego nadZalew Nowohucki wzdłuż ul. Bulwarowej.

Które z tych projektów zostaną zrealizowane?

3 projekty lokalne:

– doświetlenie chodnika prowadzącego do szpitala Rydygiera (otrzymał 602 punkty, wartość projektu 70 tys. zł)

– bezpieczna droga na Plac Bieńczycki(otrzymał 461 punktów, wartość projektu 90 tys. zł)
– zielone aleje w Bieńczycach (otrzymał 439 punktów, wartość projektu 100 tys. zł)

oraz jeden ogólnomiejski:

– zrzutka na Zalew Nowohucki (otrzymał 6652 punktów, wartość projektu 900 tys. zł).

Czy z któregoś jest Pan szczególnie dumny?

– Tak, z projektu dotyczącego ZalewuNowohuckiego, który obejmuje: pływające pomosty, automatyczną zasuwę blokującą dopływ zanieczyszczonej – skażonej wody do zalewu nowohuckiego, elementy do ćwiczeń typu SLOW PARK.

W jaki sposób przekonywał Pan mieszkańców do głosowania w BO ?

– Osobiście, podczas bezpośrednich spotkań z mieszkańcami oraz dyrektorami 10 szkół podstawowych, 5 szkół średnich, 9 przedszkoli i 1 żłobka. Dla przedszkoli przekazałem broszury edukacyjne związane z Budżetem Obywatelskim. W placówkach oświaty na terenie dzielnicy XVI Bieńczyce odbyłem w sumie 25 spotkań, ponadto z prezesem szpitala Rydygiera, brałem udział w dwóch spółdzielniach mieszkaniowych: Victoria i Jutrzenka oraz w dwóch parafiach św. Józefa i Matki Bożej Królowej Polski Arka Pana i Domu Kultury Korczaka.Wszędzie tam zostały rozwieszone plakaty reklamujące projekty do BO i informacje, gdzie i kiedy można głosować.

Jakie według Pana są największe korzyści istnienia BO?

– To, że to mieszkańcy Krakowa i poszczególnych dzielnic decydują, które zadania będą realizowane. Ważne jest to, że mieszkańcy mogą aktywnie uczestniczyć w rozwoju swoich dzielnic oraz poprzez wybrane projekty BO zaspokajać lokalne oraz ogólnomiejskie potrzeby społeczne. Bezpośrednio wpływa to na podniesie poziomu jakości życia oraz bezpieczeństwa.

Jeśli mieszkańcy sami decydują poprzez głosowanie, co powstanie w ich okolicy, to są zadowoleni, więc bardziej szanują i doceniają realizowane projekty. Dzięki aktywności mieszkańców i ich oddanym głosom na tegoroczny budżet, będą zrealizowane w przyszłym roku projekty w naszej dzielnicy XVI Bieńczyce o łącznej wartości 1 mln 160 tys. zł.

Pragnę nadmienić, iż wyżej wymienione projekty przygotowane były wspólnie z kolegą Marcinem Permusem, radnym Dzielnicy XVI. Dziękuję Wydziałowi Komunikacji Społecznej UMK za bardzo dobrą współpracę.

Pragnę także podziękować prezydentowi prof. Jackowi Majchrowskiemu odważnej decyzji, że pomimo trudnej sytuacji gospodarczej podjął decyzję realizacji i finansowania tegorocznego Budżetu Obywatelskiego.

Zobacz także