Będą szkolenia ws. terroryzmu

Musisz przeczytać

Krakowianie przejdą szkolenia antyterrorystyczne–chcą tego radni, którzy przegłosowali podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Krakowa specjalną uchwałę kierunkową w tej sprawie. Wskazują oni prezydentowi konieczność zmiany dotychczasowego charakteru programu „Bezpieczny Kraków” z 1999 roku i dostosowanie go do aktualnych zagrożeń, wśród których znajduje się też terroryzm. Dzięki zmianom, krakowianie mają poznać zasady postępowania w przypadku ataku terrorystycznego.

O pomyśle radnych Prawa i Sprawiedliwości zrobiło się głośno po atakach terrorystycznych w Brukseli. Inicjatorami akcji byli przedstawiciele Młodzieżowej Rady Krakowa. Na wczorajszej sesji Rady Miasta Krakowa rajcy zaproponowali gotowy projekt uchwały kierunkowej w tej sprawie.

– Proponujemy szkolenia w szkołach, wyświetlanie filmów instruktażowych podczas przerw w imprezach masowych organizowanych np. w Tauron Arenie, podawanie informacji w autobusach i tramwajach oraz druk i kolportaż ulotek. Inne miasta mają już takie broszury – mówił radny PiS, Łukasz Słoniowski.

Szkolenia z zakresu postępowania w przypadku ataku terrorystycznego mają za zadanie zwiększyć świadomość mieszkańców i – jak podkreślali radni Prawa i Sprawiedliwości, nie mają one bezpośredniego związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży. – Staramy się kierować zasadą maksimum bezpieczeństwa, minimum paniki – podkreślał Słoniowski.

Uchwała przyjęta przez krakowskich radnych ma charakter kierunkowy i zawiera jedynie propozycje skierowanie do prezydenta Krakowa. Radni dodatkowo zobowiązali w niej Jacka Majchrowskiego do przeprowadzenia niezbędnych konsultacji ze specjalistami i zaprezentowanie raportu z działań prezydenta zmierzających do zmiany programu „Bezpieczny Kraków”, który obowiązuje od 1999 roku.

– Powinno to być uregulowane w skali całego kraju, a nie tylko Krakowa – podkreśla rzeczniczka prezydenta Krakowa, Monika Chylaszek. – Tego typu profilaktyką powinny się zająć służby merytorycznie do tego przygotowanie, m.in. Agencja Bezpieczeństwa wewnętrznego a nie urzędnicy – podkreślała Chylaszek, która podkreśliła, że obecnie w krakowskich szkołach są organizowane zajęcia poświęcone tematyce bezpieczeństwa.

Radni dali prezydentowi Krakowa czas do połowy czerwca. Do tej pory Jacek Majchrowski ma zapoznać się z propozycją radnych oraz przeprowadzić konieczne konsultacje ze specjalistami i przedstawić raport dotyczący swoich prac zmierzających w kierunku zaktualizowania założeń programu „Bezpieczny Kraków”.

(pt)

fot Jorge Lascar via Foter.com

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca