Będą uczyć mieszkańców tolerancji – Kraków stawia na multikulti

Musisz przeczytać

W środę podczas 52. sesji Rady Miasta Krakowa radni postanowili, że w naszym mieście będzie realizowany program „Otwarty Kraków”, który ma uczyć mieszkańców Krakowa tolerancji, a przyjezdnym ma pomóc w zaaklimatyzowaniu się w stolicy Małopolski.

– Program zakłada między innymi uruchomienie punktów informacji w językach obcych dla imigrantów i przetłumaczenie procedur urzędowych oraz specjalne programy edukacyjne mają zapobiegać aktom rasizmu, ksenofobii i antysemityzmu – mówi w rozmowie z Polskim Radiem Jan Żądło, dyrektor wydziału spraw społecznych krakowskiego magistratu.

„Otwarty Kraków” zacznie funkcjonować w przyszłym roku. Realizacja nie należy do najtańszych. Z budżetu miasta na ten cel ucieknie kilkaset tysięcy złotych. Sporo zastrzeżeń do programu zgłaszali przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości. Radny Michał Drewnicki uważa, że „w programie niepotrzebnie skupiono się na idei wielokulturowości”.

Program wyznacza siedem zadań priorytetowych. Chodzi m.in. o zapewnienie krakowianom i cudzoziemcom równy dostęp do miejskich usług i świadczeń, współpracę między przedstawicielami mniejszości i cudzoziemców a samorządem czy przystąpienie Krakowa do sieci Miast Międzykulturowych przy Radzie Europy i Komisji Europejskiej.

– Program „Otwarty Kraków” określa działania, które miasto powinno podjąć, aby budować społeczeństwo otwarte, czyli takie, które włącza mniejszości narodowe i etniczne oraz cudzoziemców w nurt wspólnego życia oraz wykorzystuje pozytywny potencjał wynikający z wielokulturowości i różnorodności – czytamy na oficjalnej stronie miasta.

Jakub Stolarczyk

(fot. Jan Lorek)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

10 KOMENTARZE

10 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca