Będzie 500+ na każde dziecko dla uchodźców. Rząd przygotowuje specustawę

Musisz przeczytać

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowała  na dzisiejszej konferencji prasowej ,iż uchodźcy z Ukrainy, którzy przekraczają granice polsko-ukraińską i nabywają prawo do legalnego pobytu w Polsce mają prawo do korzystania ze świadczeń rodzinnych, a więc m.in. programu Rodzina 500+, rodzinnego kapitału opiekuńczego (RKO) czy w późniejszym okresie także programu Dobry Start.

„Obywatele Ukrainy, kiedy mają pełne prawo dostępu do rynku pracy, są na podstawie obowiązujących już przepisów, […] mają prawo do tego wsparcia w zakresie świadczeń rodzinnych” – powiedziała Maląg podczas konferencji prasowej. ” Osoby – takie są założenia – które przekroczyły granicę od 24 lutego będą mieć tzw. pieczątkę, która uprawia do legalnego pobytu w Polsce i te osoby będą miały prawo wtedy także do korzystania ze świadczeń” – dodała.

Marlena Maląg zapowiedziała, że resort wraz z ZUS przygotowuje zmiany przepisów, które pozwolą na „długofalowe wsparcie” obywateli Ukrainy, którzy przyjechali do Polski. „Wsparcie, które przygotowujemy, znajdzie się też w specustawie. Jest związane z zabezpieczeniem, przede wszystkim z otwarciem rynku pracy. Jesteśmy po spotkaniach z przedstawicielami pracodawców i publicznych służb zatrudnienia” – dodała. Chcemy, by obywatele Ukrainy, którzy przekraczają granice, poprzez pieczątkę pozwalającą legalnie przebywać na terenie Rzeczypospolitej, mieli otwarty rynek pracy” – wskazała szefowa resortu.

Pytana o szacunki dotyczące liczby ukraińskich dzieci, które będą mogły zostać objęte świadczeniami, powiedziała, że takich danych resort nie będzie podawać, ponieważ będzie to zależało od tego, ile osób napłynie do Polski.

Obecnie przygotowywane są przepisy, które mają jeszcze bardziej otworzyć rynek pracy dla obywateli Ukrainy (wymagane będzie tylko zgłoszenie tego do urzędu pracy). Planowane są też zmiany w zakresie pomocy społecznej. Dotychczas granicę z Polską przekroczyło ponad 400 tys. obywateli Ukrainy, według szacunków w najbliższych dniach granice ma przekraczać ok. 100 tys. osób dziennie.

 

(JS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

4 KOMENTARZE

4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca