Pociągiem z Krakowa do Nowego Sącza w 50 minut, do Zakopanego w niespełna 2 godziny! Kiedy?

Musisz przeczytać

Obietnice uruchomienia szybkiego połączenia kolejowego z Krakowa do Nowego Sącza składane są od wielu lat. Podróż nowa linią kolejowa Kraków – Nowy Sącz ma trwać tylko 50 minut. Ale na takie skrócenie czasu przejazdu na tej trasie trzeba jeszcze poczekać kilka lat. Najnowszy termin – rok 2028.

Tak ma wyglądać nowa linia kolejowa

Tak ma wyglądać nowa linia kolejowa

Nadzieje na szybkie uruchomienie nowego połączenia kolejowego rozpaliła informacja o przetargu na modernizacje istniejącej linii kolejowej Chabówka – Nowy Sącz. Ale to tylko pierwszy krok, potrzebny jest kolejny, dużo trudniejszy, czyli wybudowanie nowego odcinka – z Podłęża do Tymbarku. Minister infrastruktury obiecuje, że przetarg na ten brakujący fragment zostanie ogłoszony w ciągu kilku miesięcy. W Radiu Kraków minister Adamczyk podał możliwy termin puszczenia pociągów na nowej trasie z Krakowa do Nowego Sącz. To rok 2028.

To i tak bardzo optymistyczna prognoza. Fragment linii kolejowej Podłęże – Tymbark będzie bardzo trudny do realizacji, bo przebiega w górzystym terenie. Na tym odcinku powstanie aż 11 tuneli.

Nowa linia kolejowa przez Podłęże i Tymbark pozwoli też skrócić podróż pociągiem z Krakowa do Zakopanego. Pokonanie tej trasy ma zabierać tylko godzinę i 45 minut.
Poniżej do pobrania – planowa trasa przebiegu nowej linii kolejowej oraz rozmieszczenie tunel i estakad

(GEG. wizualizacje – PKP PLK)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

5 KOMENTARZE

5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca