Piotr Skrzynecki będzie miał swój skwer w Krakowie

Patronem skweru między ulicami Poselską a Franciszkańską będzie Piotr Skrzynecki. Tak Rada Miasta Krakowa uhonorowała twórcę Piwnicy pod Baranami.

Pod projektem uchwały w sprawie skweru Piotra Skrzyneckiego podpisali się radni wszystkich klubów. I radni wszystkich klubów zagłosowali za samą uchwałą. Twórca Piwnicy pod Baranami, Honorowy Obywatel Miasta Krakowa będzie miał swój skwer między ulicami Poselską a Franciszkańską. To miejsce, w którym za życia Piotr Skrzyneckie często przesiadywał.

Wcześniej z inicjatywą uhonorowania Piotra Skrzyneckiego wystąpił do magistratu obecny dyrektor Piwnicy pod Baranami – Bogdan Micek. Urząd Miasta jednak odmówił, bo w Krakowie jest już ulica generała Jana Skrzyneckiego, w mieście obowiązuje zasada „nienadawania ulicom, placom i parkom nazw o znaczeniu, pisowni lub brzmieniu podobnym do nazw istniejących już w Krakowie”. Urzędnicy powołali się m.in. na negatywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa działającym przy Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa. Radni uznali jednak, że Piotr Skrzyneckie zasługuje na swoje miejsce na mapach miasta i postanowili nadać jego imię skwerowi na Plantach.

Piotr Cezary Skrzynecki (ur. 12 września 1930 w Warszawie, zm. 27 kwietnia 1997 w Krakowie) to polski reżyser i scenarzysta, twórca i kierownik artystyczny kabaretu „Piwnica pod Baranami”. W 1956 roku zorganizował wraz z przyjaciółmi w podziemiach Krakowskiego Domu Kultury mieszczącego się w pałacu „Pod Baranami” przy Rynku Głównym klub artystyczny jako miejsce spotkania studentów Akademii Sztuk Pięknych, szkoły muzycznej, historii sztuki, architektury. Klub ten szybko przemienił się w znany kabaret „Piwnica pod Baranami”. W 1994 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Krakowa.

(GS)

Catering dietetyczny Kraków – zdrowie, wygoda i uroda

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie