Bestia Wschodu, czyli kolejne 14 kilometrów EuroVelo 11

W Małopolsce powstanie kolejne 14 kilometrów europejskiej trasy rowerowej EuroVelo 11, nazywanej przez rowerzystów bestią Wschodu. To ścieżka rowerowa od granic Krakowa do styku z województwem świętokrzyskim.

W środę, 7 września 2022 roku, w Proszowicach uroczyście wbito pierwsze łopaty na budowie 14-kilometrowego odcinka drogi dla rowerów, będącej fragmentem EuroVelo 11. W inauguracji budowy wzięli udział samorządowcy i przedstawiciele wykonawcy. – Dzięki nowej inwestycji rowerzyści będą mogli skorzystać z kolejnego odcinka tej drogi przebiegającej przez nasz region. Ułatwi to nie tylko komunikację, ale również będzie okazją do dalszego rozwoju turystyki, w tym turystyki rowerowej – mówi wicemarszałek województwa Łukasz Smółka.

EuroVelo 11 to europejska trasa rowerowa o długości 6 tys. km od Norwegii po Grecję. Duża jej część przebiega przez Polskę, a rowerzyści nazywają ją „Bestią Wschodu”. Podróżując nią można odwiedzić m.in. Helsinki, Warszawę, Belgrad, Skopje i Ateny. – W ramach inwestycji na terenie Gminy Proszowice powstanie blisko 14 km drogi, które dołączy do zintegrowanej sieci tras rowerowych w Województwie Małopolskim. Będzie to odcinek EuroVelo 11 od granicy miasta Kraków do styku z województwem świętokrzyskie – dodaje wicemarszałek Józef Gawron. Zostaną też wyremontowane istniejące drogi publiczne i wewnętrzne oraz wybudowane i wyremontowane obiekty inżynierskie.
Łączny koszt zadania to ponad 21 mln zł, a przewidywany termin jego zakończenia to 31 października 2023 roku.

(red)

Stacja Parkowa – nowoczesna plaża w Krakowie

 

Najnowsze

Co w Krakowie