„Bezdomne ludzkie śmieci”. Szokujące słowa członka rady krakowskiego muzeum

Burza po słowach Janusza Palikota, który w mediach społecznościowych opisał osoby w kryzysie bezdomności żyjące w San Francisco. „Bezdomne ludzkie śmieci” — zatytułował wpis. Janusz Palikot jest członkiem Rady Muzeum Sztuki Współczesnej w MOCAK. Część radnych domaga się jego natychmiastowego odwołania z rady miejskiej jednostki kultury.

Alicja Szczepańska, radna i przewodnicząca Rady ds. dialogu społecznego w obszarze bezdomności w Krakowie, jest zbulwersowana słowami Palikota. – Wpis dehumanizuje osoby w kryzysie bezdomność i pozbawia ich godności – mówi w rozmowie z KRKnews Alicja Szczepańska. – Taka wypowiedź nigdy nie powinna mieć miejsca, zwłaszcza jeśli pada z ust osoby zajmującej publiczne stanowisko w instytucji miejskiej – podkreśla radna.

Stanowisko w tej sprawie zajęła również Rada ds. dialogu społecznego w obszarze bezdomności. Rada „wyraża stanowczy sprzeciw wobec pojawiających się w przestrzeni publicznej sformułowań naruszającą godność osób znajdujących się w kryzysie bezdomności”. „Wypowiedzi osób publicznych, trafiające do szerokiego grona odbiorców, a dotyczące osób chorych, skrzywdzonych czy znajdujących się w najtrudniejszej sytuacji życiowej, nie mogą być formułowane w sposób obraźliwy, zawierać niesprawiedliwych, dehumanizujących ocen i porównań. Wyrażamy ubolewanie, że w XXI wieku osoby powszechnie znane i aspirujące do wywierania wpływu na życie publiczne, posługują się krzywdzącym językiem nienawiści wobec tych, których należałoby wspierać w podejmowaniu prób przezwyciężenia swojej trudnej sytuacji życiowej – podkreślono w oświadczeniu rady.

Co dokładnie napisał Janusz Palikot? Były poseł PO na swoim profilu Fb opisał osobę w kryzysie bezdomności, którą spotkał podczas pobytu w San Francisco. „Jęki śmiecia ludzkiego. Bezdomna, narkomanka, wariatka w agonalnym już stanie” – stwierdził Janusz Palikot. „Będąc w liceum w Warszawie i mając szalony pomysł, aby spędzić dzień w domu »wariatów«, gdzie pracował brat kolegi, nasłuchałem się tych obłąkańczych wrzasków, jęków, wycia. […] Miałem wówczas 18 lat. Ale to było jednak ludzkie. Wciąż ludzkie” – czytamy we wpisie. Palikot w stosunku do osób spotkanych na ulicy w San Franscisco używa sformowała „Nieludzie” […] już nie człowiek’. Jakaś resztka. Całkowicie zezwierzęcona” – pisze o napotkanej na ulicy kobiecie. „Wariaci w Polsce to w większości chorzy wskutek chorób, a ci z San Francisco zniszczyli się twardymi narkotykami w sposób wprost niewyobrażalny. Więźniowie z Majdanka mieli w sobie więcej z człowieka, mimo potwornego wycieńczenia i poniżenia, niż bezdomni z Kalifornii” – pisze dalej. Jest o kobiecie, która „onanizowała się w śmietniku”. O „zwierzęcym, obłąkanym podnieceniu”. Padają słowa „śmieć ludzki”, „wariatka”.

Z wnioskiem o odwołanie Janusza Palikota z Rady MOCAK wystąpił radny Łukasz Maślona, który zwrócił się w tej sprawie do Jacka Majchrowskiego. „Liczę, że refleksji nie zabraknie prezydentowi Krakowa i rozpatrzy mój wniosek o odwołanie Pana Palikota z Rady MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie” – napisał w mediach społecznościowych. 

Janusza Palikota do Rady Muzeum Sztuki Współczesnej  MOCAK powołał w ubiegłym roku prezydent Jacek Majchrowski. Decyzja prezydenta wywołała kontrowersję. Swoją dezaprobatę wyraził wiceprzewodniczący Rady Miasta Michał Drewnicki, który zaraz po tej nominacji zwrócił się do prezydenta Majchrowskiego o zmianę decyzji. „Pan Palikot dał się poznać jako kontrowersyjny poseł i polityk pijący publicznie alkohol, nawołujący do legalizowania narkotyków, uprawiający obrzydliwy hejt w przestrzeni publicznej. Jego działania i decyzje w czasach gdy był posłem w moim odczuciu były ohydne moralnie i bardzo niszczące polskie życie publiczne” – czytamy w piśmie radnego Michała Drewnickiego skierowanym już pod koniec 2022 roku do prezydenta  Majchrowskiego.

W składzie rady MOCAK oprócz Janusza Palikota i prof. Doroty Folgi-Januszewskiej znaleźli się: prof. Jerzy Hausner z Uniwersytetu Ekonomicznego, organizator OEES, członek I kadencji Rady Muzeum; Piotr Krajewski – główny kurator WRO, członek I kadencji Rady Muzeum; Janusz Majcherek, filozof i publicysta; Katarzyna Olesiak, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK; biznesmen Jacek Prusek; malarka Beata Stanewicz i Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury.

(JS)

 

 

 

 

 

 

 

 

5 KOMENTARZE

Najnowsze

Co w Krakowie