Białe Morza dla krakowian! Wielki park zamiast pola golfowego

Musisz przeczytać

Miasto nie będzie szukać nowego dzierżawcy terenu, na którym miało powstać pole golfowe. Białe Morza mają stać się ogólnie dostępnym parkiem z miejscami do rekreacji i wypoczynku. Najpierw gmina musi jednak przejąć teren, który ciągle jest w rękach dotychczasowego dzierżawcy.

O nowych planach wobec 34 hektarów, na których miały powstać pola golfowe, poinformował radny Michał Starobrat. – Rezolucja Rady Miasta Krakowa, której byliśmy autorami razem z Arturem Buszkiem i Marcinem Bałagą, przynosi zamierzony skutek – podkreśla radny Starobrat.

Kilka tygodni temu Rada Miasta przyjęła rezolucję, w której zaapelowała do prezydenta, by miasto nie szukało nowego dzierżawcy dla całego terenu Białych Mórz. „Należy rozpocząć spokojną, merytoryczną dyskusję nad dalszym losem tak ważnego miejsca dla mieszkańców południowej części Krakowa, aby ten teren spełniał szereg funkcji rekreacji i był ogólnie dostępny dla mieszkańców – wszystkich mieszkańców. Należy wsłuchać się w głos mieszkańców i nie przeznaczać dużej części obszaru pod pole golfowe” – argumentowali radni.

Umowa dzierżawy tzw. Białych Mórz (terenów po dawnych zakładach Solvay, położonych w dzielnicy IX Łagiewniki – Borek Fałęcki) została wypowiedziana przez miasto z końcem ubiegłego roku, bo dzierżawca nie zrealizował tam zapowiadanych inwestycji. Aktywiści uznali, że to dobra okazja, by w tym miejscu zrezygnować z pola golfowego i urządzić tam park XXL. Przedstawiciele Zarządu Infrastruktury Sportowej sugerowali jednak, że będzie poszukiwany nowy dzierżawca tego terenu.

– Nie ma tematu szukania nowego dzierżawcy terenu, a Zarząd Infrastruktury Sportowej działając w imieniu właściciela terenu, czyli gminy miejskiej Kraków skierował do sądu wniosek o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu poddania się egzekucji, w którym to były dzierżawca – spółka Golf&Spa Resort zobowiązał się do wydania nieruchomości w terminie 7 dni od wygaśnięcia umowy – twierdzi radny Starobrat.

Sprawa została zarejestrowana w sądzie 15 stycznia 2021 roku, miasto czeka na rozstrzygnięcie w tej sprawie. Po uzyskaniu klauzuli wykonalności, ZIS wystąpi z wnioskiem do komornika sądowego o przeprowadzenie postępowania egzekucyjnego mającego na celu wydanie terenu gminie.

– Po przejęciu nieruchomości Zarząd Infrastruktury Sportowej zamierza dokonać inwentaryzacji terenu i wykonanych tam dotychczas robót budowlanych, o co wnioskowaliśmy od początku. Wówczas, na bazie wykonanej inwentaryzacji ZIS planuje rozpoczęcie prac nad koncepcją przyszłego zagospodarowania tego wyjątkowego terenu. Naszym zdaniem, po inwentaryzacji zasadnym będzie do prac nad koncepcją włączyć zainteresowanych mieszkańców w formie konsultacji społecznych – zaznacza radny Michał Starobrat.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

5 KOMENTARZE

5 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca