Biebrzański Park Narodowy prosi o wsparcie finansowe! Pożar dewastuje dziką przyrodę

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym / fot. Biebrzański Park Narodowy Facebook

Sytuacja w największym parku narodowym w Polsce jest dramatyczna. Do tej pory spłonęło 3000 ha, należących do instytucji. Władze Biebrzańskiego Parku Narodowego apelują o wsparcie finansowe walki z pożarem, bo strażakom brakuje podstawowego sprzętu. Kolegów postanowiła wesprzeć także Ochotnicza Straż Pożarna w Porębie Spytkowej. 

Pożar wybuchł 19 kwietnia w środkowej części parku. Do akcji ruszyły OSP z gminy Sztabin, Augustowa i Moniek. Gdy w poniedziałek ogień strawił 570 ha, do gaszenia pożaru ruszyły cztery samoloty Lasów Państwowych.

Dla Biebrzańskiego Parku Narodowego jest to ogromna tragedia, bo jest to okres odchowywania młodych. Mieszkają tu rzadkie gatunki ptaków jak dubelt, cietrzew, wodniczka czy orliki grubodziobe, które są najrzadszymi orłami w Europie. Jest to także dom łosi, wilków i rysiów. Nie wiadomo jeszcze, ile zwierząt zginęło. Strażacy znaleźli w gnieździe bielika, który spłonął żywcem, osłaniając gniazdo z młodymi. Ptakom grozi im także głód, bo park zamienił się w spaloną pustynie. 

Opublikowany przez Moja Biebrza Poniedziałek, 20 kwietnia 2020

Dramatyczny apel władz parku

Biebrzański Park Narodowy prosi o darowizny. Pieniądze zostaną przeznaczone zakup tłumic do ręcznego gaszenia, małych motopomp i paliwa, które jest niezbędne do przemieszczania się wozów strażackich. Konto na które można wpłacać środki 31 1130 1059 0017 3397 2620 0016 z tytułem: „darowizna pożar 2020”.

Zbiórkę organizuje także Ochotnicza Straż Pożarna z Poręby Spytkowej. Dzielni strażacy przygotowali wcześniej zbiórkę dla płonącej Australii. Jeżeli chcecie pomóc możecie dokonywać wpłat na zrzutce

21.04.2020r, godz. 18.30

Płonie od strony lasu wroceńskiego w kierunku rzeki Ełk, 21.04.2020r, godz. 18.30

Opublikowany przez Biebrzański Park Narodowy Wtorek, 21 kwietnia 2020

js

Zobacz także