„Krzyż jest najświętszym znakiem zbawienia, a nie symbolem udanej fuzji dwóch podmiotów gospodarczych. Krzyż jest najświętszym znakiem zbawienia – zrozumcie to wszyscy!” – apeluje w mediach społecznościowych biskup krakowski Damian Muskus. Do kogo ten apel? Wszystko wskazuje na to, że do prezesa PKN Orlen Daniela Obajtka. Jak donosiły kilka dni temu ogólnopolskie media, podczas mszy świętej, odprawionej w Bazylice św. Brygidy w Gdańsku w intencji fuzji PKN Orlen z Grupą Lotos doszło do „symbolicznego połączenia dwóch krzyży”. „Znak zbawienia czy symbol fuzji?” – tak swój wpis zatytułował biskup krakowski. I apelował o obronę krzyża, gdy ktoś „zamierza go znieważyć lub instrumentalnie wykorzystać np. w polityce czy w ekonomii”.
Oto pełna treść wpisu biskupa krakowskiego Damaina Muskusa:
„ZNAK ZBAWIENIA CZY SYMBOL FUZJI?
W dzisiejszej Ewangelii Pan Jezus zachęca swoich uczniów do naśladowania Go w dźwiganiu krzyża. Wtedy jeszcze nie rozumieli oni nowego znaczenia tego znaku. Nie wiedzieli, że dzięki niemu ludzkość zrozumie, jak wielka i bezwarunkowa jest miłość Boga do człowieka, jak daleko można poświęcić się dla zbawienia ludzi, jak wielka jest cena zwycięstwa nad złem. I właśnie z tych racji całe pokolenia uczniów Jezusa otaczały czcią krzyż i reagowały stanowczo na wszelkie akty profanacji tego świętego znaku.
Do takiej aktywności zachęcał św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki do Ojczyzny, gdy u stóp Giewontu apelował: „Brońcie krzyża, nie pozwólcie, aby Imię Boże było obrażane w waszych sercach, w życiu społecznym czy rodzinnym”.
Do tych wielkich i niezwykle ważnych słów należałoby dodać: brońcie krzyża, gdy podejmuje się próby usunięcia go z przestrzeni publicznej, ale także wówczas gdy ktoś zamierza go znieważyć lub instrumentalnie wykorzystać np. w polityce czy w ekonomii.
Krzyż jest najświętszym znakiem zbawienia, a nie symbolem udanej fuzji dwóch podmiotów gospodarczych. Krzyż jest najświętszym znakiem zbawienia – zrozumcie to wszyscy!”
Nie trudno się domyślić, że to komentarz do niedawnej mszy św. odprawionej w Gdańsku w intencji fuzji Orlenu i Lotosu. To podczas tego nabożeństwa doszło do symbolicznego połączenia dwóch krzyży, które przed laty pobłogosławił papież Jan Paweł II „w intencji utworzenia narodowego koncernu”.
(red)