Bomba ekologiczna pod Tesco? Nowy właściciel deklaruje rekultywację terenu. Ale stawia „warunki”

Musisz przeczytać

Nowy właściciel Tesco przypomina, że w miejscu, gdzie dziś stoi hipermarket, było kiedyś wysypisko śmieci i obiecuje likwidację „bomby ekologicznej” oraz rekultywację tego terenu. Ale nie chce, by miasto rozpoczęło prace nad planem zagospodarowania przestrzennego dla działek między ulicami Kapelanka, Grota Roweckiego i Kobierzyńską. Rada Miasta zdecydowała o przystąpieniu do prac nad tym planem, a to oznacza wstrzymanie zamierzeń inwestora, a może nawet ich przekreślenie.

W środę, 27 stycznia 2021) Rada Miasta Krakowa zdecydowała o przystąpieniu do prac nad planem dla obszaru między ulicami Kapelanka, Grota Roweckiego i Kobierzyńską. Projekt przedstawił prezydent miasta. Chodzi o 13 hektarów, które dziś zajmuje głównie hipermarket Tesco.

Jak już informowaliśmy, teren należący do Tesco kupił deweloper – Echo Investment. Jego przedstawiciel na środowej sesji krytycznie odniósł się do pomysłu przystąpienia do prac nad planem miejscowym dla obszaru w rejonie Kapelanki. Przypomniał, że w tym miejscu było kiedyś wysypisko śmieci, że nadal ono pracuje i z ziemi wydobywają się gazy. Zapowiedział, że inwestor chce zrekultywować ten teren, zamierza wywieźć nawet 80 tys. m sześc. ziemi, co będzie kosztować od 35 do 50 milionów złotych. – To bomba ekologiczna, której możemy się pozbyć – mówił. Ale dał do zrozumienia, że nie chce planu zagospodarowania przestrzennego.

Jak tłumaczyła radnym Elżbieta Szczepińska, dyrektor Wydziału Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta Krakowa, dla tego terenu nie jest przewidziana zabudowa mieszkaniowa. – Studium zakłada tam usługi i handel z dopuszczeniem handlu wielkopowierzchniowego – przypomniała urzędniczka. Tymczasem z informacji, które w ubiegłym roku pojawiły się wraz ogłoszeniem zakupu Tesco przez Echo Investment, wynika, że deweloper chce tam przede wszystkim budować mieszkania.

Rozpoczęcie prac nad planem oznacza, że dla objętego nim obszarem nie będą wydawane warunki zabudowy dla nowych inwestycji. A jeśli plan zostanie uchwalony z zapisami utrzymującymi w tym miejscu jako główne funkcje usługi i handel, to wybudowanie nowego osiedla w tym miejscu będzie niemożliwe.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca