Bony turystyczne czekają. Jak dostać 500 złotych na wypoczynek dla dziecka? [instrukcja]

Bony turystyczne ciągle czekają na wykorzystanie. Do tej pory aktywowano około 25 proc. bonów i tylko część z nich zrealizowano. Z 500 złotych na wypoczynek dla dziecka można skorzystać do końca marca 2022 roku. Ale najbliższa okazja to zbliżające się wakacje.

Obawiasz się, że nie zdążysz wykorzystać bon u turystycznego? Nie wiesz lub masz wątpliwości, jak go uzyskać? Chcesz mieć pewność, że w zarezerwowanym ośrodku wypoczynkowym przyjmą płatność bonem. Tu znajdzie ważne i potrzebne informacje dotyczące bonu turystycznego. I instrukcję, jak aktywować bon.

Słabe zainteresowanie bonami

Na wykorzystanie bonu turystycznego jest już niespełna rok. Do tej pory zainteresowanie bonem nie było zbyt duże. 500 złotych przysługuje ok. 6 mln dzieci, a Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydał dopiero ponad 1,5 mln bonów turystycznych. – Im bliżej jest wakacji, to zainteresowanie bonem rośnie – zapewnia Anna Szaniawska, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa małopolskiego.

W Małopolsce rodzice aktywowali ponad 131,2 tys. bonów na łączną kwotę niemal 118 mln złotych. Ale suma płatności to na razie 28 mln złotych. W województwie małopolskim wszystkich bonów turystycznych przygotowano przeszło 379 tys., a ich łączna wartości sięga prawie 320 mln złotych. To oznacza, że Małopolanie wykorzystali niespełna 10 proc. bonów turystycznych.

Jak aktywować bon turystyczny

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca marca 2022 r. Bon można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Płacić bonem można tylko w Polsce.

Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu.

Bon turystyczny jest dostępny na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Uprawnieni rodzice znajdą go w zakładce „Ogólny”. Tam w menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”.

Tu prosta instrukcja aktywowania bonu turystycznego…

Gdzie można płacić bonem

Bonem turystycznym można płacić tylko w Polsce. A to dlatego, że bon jest też wsparciem dla podmiotów turystycznych i organizacji pożytku publicznego. Do tej pory w całym kraju zgłosiło się ich ponad 21,4 tysiąca. W Małopolsce jest przeszło 4,1 tys. podmiotów, które rozliczają się bonem turystycznym.

Do tej pory bonem turystycznym najczęściej płacono w województwie małopolskim, gdzie wydano około 86 tys. bonów. W województwie pomorskim zrealizowano ok. 84 tys. bonów, a w zachodniopomorskim – 73 tysiące.

Przed wyjazdem na wakacje można sprawdzić, czy tam, gdzie planujemy pobyt, będziemy mogli zapłacić bonem. Na stronie internetowej https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow można znaleźć wykaz wszystkich podmiotów przyjmujących płatności bonem. Można tam także wyszukać taki podmiot w miejscowości, do której chcemy pojechać.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie