Brakuje środków na remont generalny przejścia podziemnego pod ulicą Wielicką

Jeszcze w tym miesiącu powinien rozpocząć się pilny przegląd przejścia podziemnego pod ulicą Wielicką ( na wysokości ulicy Wlotowej). Pomimo przeprowadzenia częściowego remontu w 2016 roku , przejście jest w złym stanie. Na remont generalny nie ma co liczyć w najbliższym czasie. 

Przejście podziemne w okolicy ulicy Wlotowej nie ma szczęścia do kompleksowych remontów. W 2016 roku wykonano tylko częściowy remont polegający min. na na uzupełnieniu brakujących płytek ceramicznych na ścianach i murkach. Również tylko częściowo wymieniono płyty granitowe na posadzce oraz wymieniono lampy. Efektem takich połowicznych działań były ciągle rozpadające się schody, nierówności . Dochodziło do przecieków na suficie co skutkowało odpadaniem farby i tynku. Swoje trzy grosze dołożyli graciarze i na tą chwile przejście prezentuje się „nie najlepiej” 

Aby temu zaradzić, w roku 2016 przygotowano projekt przebudowy przejścia w ramach, którego planowano przeprowadzić kompleksowy remont, włącznie z dostosowaniem przejścia dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Remont generalny z braku środków nie został przeprowadzony, a co gorsza w roku 2019 pozwolenie na przebudowę utraciło ważność. Co na to urząd miasta?  – Od 2016 remont przejście jest corocznie zgłaszany jako zdanie na liście rankingowej zadań proponowanych do wprowadzenia do projektu budżetu Miasta Krakowa, jednak z powodu ograniczeń finansowych dotychczas inwestycja nie została ujęta w uchwale budżetowej – informuje magistrat.

To oznacza, ze nawet w przypadku pozyskania środków na remont generalny,  przy braku ważnego projektu, urząd może tylko w trybie doraźnym zlecać najpilniejsze naprawy. I tak będzie również w tym roku. Planowany remont, podobnie jak w 2016 roku, będzie  tylko pilnym przeglądem mający na celu usunięcie najbardziej widocznych usterek. Podobnie jak 6 lat temu, zostanie sprawdzona poprawność mocowania płytek okładzinowych do ścian – te płytki które nie gwarantują bezpieczeństwa przechodniów zostaną usunięte. Dodatkowo usunięta zostanie stara farba na suficie, ale na nowe malowanie nie ma co liczyć. 

Czy znajda się środki na remont generalny przejścia? Jak informuje urząd miasta- Podczas prac nad projektem budżetu Miasta Krakowa na rok 2023 oraz projektem aktualizacji Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Krakowa, ponownie zostanie podana analizie możliwość ujęcia inwestycji obejmującej modernizacje przejścia podziemnego pod ul. Wielicka w ww. dokumentach – zaznacza magistrat.

(JS)

Z Krakowa do Gdańska – samochodem, samolotem, pociągiem czy busem? Jak dotrzeć nad morze

 

Najnowsze

Co w Krakowie