Budowa drogi ekspresowej S7 Kraków – Widoma. Szybkiego pozwolenia na budowę nie będzie. Trzeba uzupełnić dokumentację

mapa - GDDKiA

Nie będzie szybkiego pozwolenia na budowę drogi ekspresowej na odcinku Kraków – Widoma. Wprawdzie wojewoda wszczął podstępowanie administracyjne w sprawie wydania zgody na realizację tej inwestycji drogowej, ale równocześnie nałożył na Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad obowiązek uzupełnienia dokumentacji.

Wniosek o wydanie zgody na realizację inwestycji drogowej (zrid) dla S7 na odcinku Kraków – Widoma został złożony na początku stycznia 2020 roku. Postępowanie w sprawie wydania zrid zostało wszczęte 25 lutego 2020 roku. W obwieszczeniu wojewody małopolskiego jest także mowa o tym, że GDDKiA do 10 kwietnia 2020 roku ma czas na usunięcia nieprawidłowości w projekcie budowlanym.

To warunek, by urzędnicy w ogóle rozpatrzyli wniosek o pozwolenie na budowę odcinka drogi ekspresowej S7 przebiegający przez Nową Hutę i wychodzącego z Krakowa od strony północnej. Po uzupełnieniu braków trzeba będzie poczekać kilka miesięcy na wydanie samej decyzji, która umożliwi rozpoczęcie robót. A to planowane jest na drugie półrocze 2020.

Umowa na zaprojektowanie i realizację drogi ekspresowej S7 Kraków – Widoma została podpisana we wrześniu 2018 roku. Na wywiązanie się z kontraktu włoska firma Salini Impregilo dostała 34 miesiące. Połowa tego czasu już upłynęła, a sama budowa jeszcze nie ruszyła z miejsca. O ile rozpoczęcie robót możliwe jest jeszcze w tym roku, to na ich zakończenie trzeba będzie poczekać co najmniej do roku 2022.

Odcinek S7 Kraków-Widoma o długości 18 km będzie kontynuacją wybudowanej kilka lat temu wschodniej obwodnicy miasta. Nowa droga przejdzie przez następujące miejscowości: Zalesie (gmina Iwanowice), Wola Więcławska, Zagórzyce Dworskie, Sieborowice, Pielgrzymowice, Raciborowice (gmina Michałowice), Goszcza, Sadowie, Łuczyce, Maciejowice, Wiktorowice, Zastów (gmina Kocmyrzów-Luborzyca) oraz miasto Kraków. Na terenie Nowej Huty ekspresówka przetnie al. Solidarności, dojdzie do ul. Łowińskiego. Potem pobiegnie wzdłuż tej ulicy, a przy ul. Sandora Petofiego skręci na północ. W Nowej Hucie powstaną dwa zjazdy – Grębałów i Mistrzejowice, już poza granicami Krakowa będą węzły w okolicy Zastowa i Grabowa. Wartość inwestycji to 1,07 mld złotych.

GS

Zobacz także