Budżet obywatelski. Duże zmiany w zasadach zgłaszania projektów ogólnomiejskich

Musisz przeczytać

Szykują się duże zmiany w zasadach zgłaszania do Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa projektów ogólnomiejskich. Urząd Miasta proponuje, by takie zadania można było zgłosić jedynie w ramach grupowych warsztatów. Teraz czeka na opinie w tej sprawie

Niedawno ogłoszono wyniki tegorocznej decyzji Budżetu Obywatelskiego Miasta Krakowa. A teraz szykują się poważne zmiany w zasadach zgłaszania projektów ogólnomiejskich. Jak podaje magistrat, „tryb indywidualny miałby zostać zastąpiony przez grupowy, z cyklem warsztatów”.

Jak to ma wyglądać?

Przez dwa miesiące trwałaby ogólnomiejska burza mózgów, w trakcie której zbierane będą pomysły, które później zostaną przełożone na propozycje zadań. Wtedy mieszkańcy mogliby zgłaszać swoje inicjatywy w ramach spotkań otwartych, ankiet internetowych i pisemnych wniosków.

Kolejnym krokiem mają być warsztaty z udziałem chętnych do pracy nad projektami oraz miejskimi ekspertami, przedstawicielami urzędu i miejskiej jednostek. Przewidziano trzy spotkania warsztatowe z przerwą między nimi, przeznaczoną na pracę własną oraz udostępnienie opracowywanych pomysłów ogółowi mieszkańców Krakowa. Efektem warsztatów będzie lista projektów ogólnomiejskiej poddanych pod głosowanie mieszkańców.

Plusy i wątpliwości

„Taki model pozwoli na wymianę doświadczeń i wzajemną ocenę propozycji. Autorów projektów od samego początku wspieraliby przedstawiciele jednostek miejskich odpowiedzialnych za weryfikację zgodności propozycji zadań z regulaminem BO” – przekonują urzędnicy. Podkreślają, że o ostatecznym kształcie zgłoszonego zadania będą decydować wnioskodawcy, urzędnicy mają tylko informować i pomagać, by zgłoszone projekty nie zostały odrzucone z powodów formalnych, by można było je dopracować.

Ale są też wątpliwości. Część aktywistów podnosi, że taka formuła może oznaczać wybieranie do głosowania tych zadań, które chcą (lepiej je oceniają) urzędnicy. Warsztaty maja objąć 80 osób. A co, jeśli chętnych będzie więcej? I jak będą wyglądać warsztaty, jeśli nie ustanie epidemia?

Urzędnicy odpowiedziani za budżet obywatelski podkreślają, że nowa formuła i jej zasady to tylko propozycja, choć zastrzegają, że przemyśna. I zachęcają do zgłaszania uwag podczas rozpoczętych właśnie konsultacji.

Masz uwagi, zgłoś je

W ramach trwających konsultacji społecznych zaplanowano:
• zbieranie pisemnych uwag: 30 października – 18 listopada
• otwartą ankietę internetową: 2-18 listopada
• warsztaty online grupa I – 16 listopada (17.00-19.00)
• warsztaty online grupa II – 17 listopada (17.00-19.00)
• warsztaty online grupa III – 18 listopada (1700-19.00)
• dyżur telefoniczny: 19-20 listopada (12.00-16.00).

Informacje na temat tego, w jaki sposób wziąć udział w konsultacjach znajdują się tutaj.

(GEG)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca