Ceny alkoholu i papierosów idą w górę. I tak przez 5 lat

Musisz przeczytać

Pijesz? Palisz? Szykuj się na podwyżki. Nie tylko od nowego roku, ale także w kolejnych latach. Ministerstwo Finansów ujawniło, jak będzie rosła akcyza na wyroby tytoniowe i alkohol. Jak tłumaczy resort finansów, robi to w trosce o zdrowie Polaków.

„Wspieram prozdrowotne wybory Polaków” – tak Ministerstwo Finansów zatytułowało komunikat o planowanych podwyżkach akcyzy na alkohol i papierosy. Dowiadujemy się z niego, o negatywnych skutkach palenia papierosów oraz picia alkoholu i że podwyżka będzie nie tylko w przyszłym roku, ale została już zaplanowana na kolejne 5 lat – do roku 2027.

Co roku planowana jest 5-proc. podwyżka akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie (bez cydru i perry). Akcyza na papierosy, tytoń do palenia i wyroby nowatorskie będzie szła w górę o 10 proc. rocznie. Resort finansów podaje przykłady, jak zmieni się wysokość opodatkowania w Polsce w 2022 r. w stosunku do 2021 r.:
• Wódka 40%: wzrost opodatkowania na butelce (0,5l) o ok. 1,50 zł
• Wino: wzrost opodatkowania na butelce (0,75l) o ok. 16 gr
• Piwo: wzrost opodatkowania na puszce (0,5l) o ok. 6 gr
• Papierosy: wzrost opodatkowania za paczkę (20 szt.) o ok. 30 gr
• Wyroby nowatorskie: wzrost opodatkowania na cenie paczki wyniesie ok. 1 zł.

Ministerstwo Finansów tłumaczy z jednej strony, że używki są zabójcze, ale z drugiej zaznacza, że ceny konsumpcyjne napojów alkoholowych w Polsce są na zdecydowanie niższym poziomie niż w innych krajach UE. „Tańszy alkohol można kupić jedynie w Bułgarii, Rumunii i na Węgrzech. Natomiast cena paczki papierosów jest niższa jedynie w Bułgarii” – podaje resort finansów.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

2 KOMENTARZE

2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Oceniane
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca