Ceny mieszkań w Krakowie szybują w górę. Drożeją i nowe, i te z drugiej ręki

Nowe mieszkania podrożały w Krakowie o 13 proc. w ciągu rynku. Lokale oferowane z drugiej ręki także są droższe – o 8 proc. A ten rok przyniesie kolejne podwyżki ceny metra kwadratowego pod Wawelem.

To wnioski z najnowszego raportu Emmerson Evaluation „Evaluer Index 2021” na temat rynku mieszkaniowego w Krakowie. Jak pokazuje ten dokument, mieszkania na krakowskim rynku pierwotnym podrożały w 2020 r. o 13 proc. w skali roku, co jest najwyższym wynikiem wśród największych polskich aglomeracji, analizowanych w raporcie Emmerson Evaluation. Średnia cena metra kwadratowego nowego mieszkania wyniosła już niemal 10 tys. zł. Lokale z drugiej ręki podrożały o 8 proc. osiągając poziom 8 tys. zł za m kw.

„W 2020 r. w Krakowie, mimo pandemii, utrzymała się hossa na rynku mieszkaniowym i to zarówno na pierwotnym, jak i wtórnym. W porównaniu rok do roku wzrósł całkowity poziom oferty, a liczba nowo wprowadzonych mieszkań utrzymała się na stałym poziomie. Mediana ceny wynosząca 9,8 tys. zł/mkw. plasuje stolicę Małopolski na podium miast z najwyższymi cenami nowych mieszkań w Polsce. Przed nią znajdują się już tylko Sopot z medianą ceny mkw. wynoszącą 16,7 tys. zł i Warszawa ze stawką 10,8 tys. zł/mkw.” – twierdzą analitycy Emmerson Evaluation

Ceny w poszczególnych dzielnicach

Największe wzrosty cen eksperci Emmerson Evaluation odnotowali w Śródmieściu, gdzie mediana ceny m kw. w ciągu roku wzrosła o 16 proc. do poziomu 11,6 tys. zł. „W tym obszarze pojawiło się najmniej inwestycji deweloperskich. Niezmiennie od lat najdroższe pozostaje Stare Miasto, gdzie ze względu na charakter miejsca powstają przede wszystkim kameralne inwestycje o charakterze apartamentowym” – czytamy w raporcie.

Na drugim miejscu pod względem cen znalazła się Krowodrza, gdzie za mkw. nowego mieszkania trzeba było zapłacić 9,8 tys. zł (wzrost o 12% r/r). W tej dzielnicy szczególnie rozwijają się obszary Prądnika Białego i Bronowic. Najdroższe inwestycje zanotowano w obszarze Zwierzyńca, gdzie średnio za mkw. mieszkania deweloperzy oczekiwali 13,5 tys. zł.

– Nieco taniej było na Podgórzu, gdzie lokale osiągnęły ceny 8,7 tys. zł/mkw, notując niemal równie wysoki wzrost w skali roku co w Śródmieściu – o 15 proc. Najwięcej nowych inwestycji powstało w obszarze Podgórze i Dębniki. Szczególnie drogie inwestycje były zlokalizowane w rejonie Starego Podgórza, które bezpośrednio przylega do Starego Miasta. Ceny mieszkań w tym obszarze zaczynały się od 12 tys. zł/mkw. – wylicza Robert Korczyński, członek zarządu Emmerson Evaluation.

Najtaniej w Krakowie było natomiast w Nowej Hucie, gdzie mediana ceny wzrosła w 2020 r. o 11 proc., do poziomu 8,4 tys. zł/mkw. Jedne z droższych inwestycji w tej części Krakowa znajdowały się w rejonie Czyżyn, w obrębie ulic Lema i Życzkowskiego. Za mieszkania w tym obszarze trzeba było płacić średnio 10 tys. zł/mkw.

Mieszkania z drugiej ręki podrożały od 6 do 11 proc.

– Dobra sytuacja na rynku pierwotnym wpłynęła korzystnie na rynek wtórny. Największy wzrost cen – o 11 proc. w skali roku – odnotowano w Nowej Hucie. Pomimo dużych podwyżek ta dzielnica pozostała najtańszą lokalizacją z medianą ceny mkw. na poziomie 7 tys. zł. Ze względu na różnorodność tej delegatury struktura transakcji była bardzo zróżnicowana. Mieszkania w najlepszych lokalizacjach sprzedawane były nawet za 9 tys. zł/mkw. W granicach 6-7% wzrosły ceny w Krowodrzy i Podgórzu, osiągając mediany cen za mkw. w wysokości 8,5 tys. zł i 7,8 tys. zł. Najdroższe od lat w Krakowie pozostaje Śródmieście, gdzie mediana ceny mkw. lokali z rynku wtórnego osiągnęła według naszych analiz poziom 9 tys. zł (wzrost o 8% r/r) – wylicza Robert Korczyński.

Zdaniem ekspertów Emmerson Evaluation w perspektywie najbliższego roku można się spodziewać kontynuacji wzrostów cen mieszkań. Według prognoz z raportu Evaluer Index 2021 podwyżki na rynku mieszkań w największych miastach w Polsce mogą wahać się między 3 a 8 proc., a popyt jest wystarczająco duży, żeby odpowiednio napędzić rynek do kolejnych rekordów.

(red)

Cały raport „Evaluer Index 2021” jest dostępny pod adresem: https://www.emmerson-evaluation.pl/wp-content/uploads/2021/05/raport-evaluer-index-2021.pdf

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze

Co w Krakowie