Cios w mafię śmieciową. Policja zatrzymała 11 osób

Fot. pixabay.com

Policjanci w Małopolsce i na Śląsku zatrzymali 11 osób powiązanych z mafią śmieciową i firmami składującymi i wywożącymi odpady, w tym skrajnie niebezpieczne.

O akcji jako pierwsze poinformowało radio RMF. Według ustaleń, zatrzymani to osoby mające związki z firmą Clif ze Skawiny, zajmującą się obrotem odpadami. Przedsiębiorstwo miało w kilkunastu miejscach porzucić kilkadziesiąt tysięcy ton groźnych chemikaliów.

Sprawa sprzed dwóch lat

O firmie Clif zrobiło się głośno w 2017 roku. Wówczas, mieszkańcy Skawiny poinformowali dziennikarzy „Uwagi” TVN, burmistrza i radnych Skawiny, a także WIOŚ o możliwych nieprawidłowościach, domagając się wprowadzenia zakazu działalności przez Clif.

Łańcuch

Jak ustalili reporterzy RMF, niebezpieczne odpady – w tym toksyczne i rakotwórcze najpierw składowano w wynajętych wcześniej magazynach – głównie na Śląsku, ale też w Małopolsce. Hale były wynajmowane na „słupy”, rejestrowane przez np. bezdomnych.

Później kontakt z firmą-krzak się urywał, a ciężar utylizacji odpadów spadał na władze samorządowe. Tym sposobem porzuconych mogło zostać nawet kilkadziesiąt tysięcy ton śmieci.

Akcja trwa od wtorkowego poranka. Jak podaje RMF, biorą w niej udział antyterroryści przeszukujący kilkadziesiąt miejsc, w tym prywatne posesje i magazyny.

KRA

Zobacz także