Co dalej z budową basenu olimpijskiego w Krakowie?

Zapytaliśmy Urząd Miasta Krakowa jak wyglądają plany budowy pierwszego w naszym mieście 50-metrowego basenu. W odpowiedzi  Zarząd Infrastruktury Sportowej, który jest odpowiedzialny za powstanie basenu zaznaczył, że miasto posiada wszystkie pozwolenia i projekty budowlane i czeka na uzyskanie częściowego finansowania z Ministerstwa Sportu. Problem w tym, że taka odpowiedz, jest prawie dokładnie powtórzeniem informacji z ostatnich kilku lat.

Powstanie pełnowymiarowego basenu olimpijskiego to jedna z najbardziej wyczekiwanych inwestycji sportowych w Krakowie. 50-metrowy basen ma powstać przy Zespole Szkół Łączności (ul. Monte Cassino). Basen miałby służyć nie tylko rekreacji, ale umożliwiłby również organizowanie dużych imprez pływackich. Czy basen powstanie ?

Jak informuje naszą redakcję rzecznik prasowy ZIS Michał Sobolewski, urząd opracował koncepcję oraz projekt budowlany, a także pozyskał wszelkie pozwolenia pozwalające na realizację inwestycji

 – Inwestycja realizowana będzie ze środków pochodzących z budżetu miasta oraz środków zewnętrznych. Inwestycja wpisana jest na listę inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. Gmina Miejska Kraków zawnioskowała o udział środków z Ministerstwa Sportu i Turystyki i oczekuje na ich zagwarantowanie. Budowa basenu olimpijskiego przy ul. Monte Cassino realizowana będzie po zapewnieniu montażu finansowego. Istotnym elementem mającym znaczący wpływ na dalsze działanie jest uzyskanie ww. dotacji ze środków centralnych.

Brzmi dobrze? Niekoniecznie, ponieważ kiedy porównywamy informacje rzecznika z tego tygodnia do wypowiedzi dyrektora ZIS Sebastiana Kowala z 2018 roku to poczujemy lekkie uczucie deja vu

 – Musimy pozyskać też środki zewnętrzne, bo nie będziemy realizować tej inwestycji tylko z budżetu miasta. Mamy wstępną deklarację ministerstwa sportu i będziemy patrzeć na nową edycję środków unijnych. Tak, aby jak najwięcej było realizowane ze środków zewnętrznych – powiedział dyrektor ZIS Krzysztof Kowal w 2018 roku

Deklaracja Ministerstwa Sportu odnośnie przyznania środków na budowę basenu może nie wystarczyć, co przyznał sam Janusz Kozioł, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej, który w wywiadzie udzielonym Gazecie Krakowskiej przyznał, że Ministerstwo Sportu chce wspierać mniejsze miasta kosztem większych –  W przypadku basenu olimpijskiego Polski Związek Pływacki zmienił strategię i planuje, by takie obiekty olimpijskie powstawały przy Centralnych Ośrodkach Szkolenia poza dużymi miastami. Taką informacje przekazał nam minister sportu – zaznaczył Janusz Kozioł. 

Budowa basenu nie znalazła się również na liście inwestycji, które miały powstać w Krakowie na Igrzyska Europejskie w 2023 r. ZIS w 2018 roku szacował koszt inwestycji na około 100 mln. W 2022 mimo inflacji i drastycznego wzrostu materiałów budowlanych, w wypowiedziach prasowych pojawia się kwota budżetu planowana na około 120 mln. Czy w takiej cenie miasto znajdzie wykonawcę, pokaże ewentualny przetarg. Póki jednak magistrat nie ma finansowania, nie ogłasza przetargu.

Powstanie basen o wymiarach olimpijskich w Krakowie, byłoby jedną z największych inwestycji sportowych w mieście ostatnich lat. Według projektu, obiekt składać się będzie z trzech kondygnacji, w tym jednej podziemnej, przeznaczonej na garaż dla 60 samochodów, pomieszczeń technicznych oraz podbasenu.
Na parterze obiektu zaplanowano dwie niecki basenowe, główna o wymiarach 50 na 26 m, posiadająca trójstrefowe ruchome dno, oraz druga treningowa o wym. 25 na 16 m. Przy głównym basenie, na którym będą mogły się rozgrywać zawody o randze międzynarodowej, powstanie trybuna na 850 widzów.
Na pierwszym piętrze zaplanowano część sportową z salami do ćwiczeń, bufet, łącznik z internatem, sale dydaktyczne, jadalnia oraz kuchnia na potrzeby mieszkańców internatu, która zastąpi tą rozebraną na potrzeby budowy i administrację. Ponadto obiekt sportowy posiadać będzie: sale wielofunkcyjne, strefę wellness, siłownię, zaplecze szatniowo-sanitarne dla klientów indywidualnych i zawodników, zaplecze gastronomiczne oraz restaurację ogólnodostępną, parking podziemny i naziemny dla samochodów, autokarów oraz wozów transmisyjnych.

Problemy z powstaniem basenu olimpijskiego nie wpływają na budowę mniejszych pływalni. W ciągu ostatnich lat, w Krakowie powstało 10 nowych krytych basenów oraz gruntownie wyremontowano pływalnię przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mikołaja Kopernika (ul. Grochowska 20). W najbliższych latach planowane jest powstanie 6 kolejnych obiektów tego typu: krytej pływalni przy filii Szkoły Podstawowej nr 129 (os. Na Stoku 34), kompleksu basenowego przy ul. Fortecznej, basenu olimpijskiego (50 m) przy Zespole Szkół Łączności (ul. Monte Cassino), zespołu basenów w Całorocznym Centrum Sportów Zimowych (rejon ulic Lipskiej i Myśliwskiej), krytej pływalni w Borku Fałęckim wraz z kąpieliskiem zewnętrznym (ul. Żywiecka Boczna) oraz kompleksu sportowego z krytym basenem i zmodernizowanym kąpieliskiem zewnętrznym na terenie KS Clepardia (ul. Mackiewicza).

(JS)

Lakier hybrydowy french – stylizacja, która nie wychodzi z mody

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie