Co dalej z rynkiem pracy w Krakowie? „W 2023 roku wrócimy do sytuacji sprzed pandemii”

Musisz przeczytać

Krakowski rynek pracy na przełomie trzech ostatnich lat wykazał ogromną dynamikę zmian – tak wynika z drugiej edycji raportu „Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy”

Zarysowany w obecnej edycji Krakowskie Obserwatorium Rynku Pracy obraz sytuacji społeczno-gospodarczej w Krakowie skłania do ostrożnego optymizmu: trend, po znacznej redukcji obostrzeń wynikających z lockdownów, wydaje się być pozytywny i zmierzający do uzyskania podobnego poziomu dynamiki gospodarczej jak w roku 2019.

– Największy wzrost stopy bezrobocia w Krakowie zanotowaliśmy przy wprowadzeniu restrykcyjnych obostrzeń dla przedsiębiorców w związku z pandemią Covid-19. Mając na uwadze, że spadek poziomu stopy bezrobocia z 3,3% z 2017 roku na poziom 2% z marca 2019 roku trwał 3 lata, można pokusić się o postawienie tezy, że w 2023 roku wrócimy do sytuacji sprzed pandemii – oczywiście, jeśli nie nastąpi pojawienie się kolejnego nieoczekiwanego czynnika w rodzaju pandemii, zmian demograficznych lub znaczącej migracji – mówi Marek Cebulak, Dyrektor Grodzkiego Urzędu Pracy w Krakowie.

W czerwcu bieżącego roku Grodzki Urząd Pracy w Krakowie pozyskał 3324 propozycje wolnych miejsc pracy. Podobne zdarzenie można było zaobserwować w styczniu 2019 roku. Taka tendencja to pozytywny wskaźnik przyspieszenia powrotu do sytuacji sprzed pandemii.

– Rynek pracy to nie tylko bezrobotni, ale także pracodawcy, którzy chcą zatrudnić cudzoziemców. W czerwcu 2019 roku wpłynęły do nas 3293 oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, rok później w tym samym miesiącu pracodawcy złożyli już tylko 1822 oświadczenia, a w bieżącym roku aż 3386 oświadczeń. To może świadczyć o dynamicznym powrocie od sytuacji po pandemii ale także ogromnym zapotrzebowaniu na pracowników po redukcji obostrzeń w Polsce – dodaje Cebulak.

Cały raport dostępny jest tutaj.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca