Co w weekend robić w Krakowie? Sprawdźcie!

W ten weekend w Krakowie różnorodne wydarzenia kulturalne i sportowe. W niedzielę, 20 października odbędzie 10. Cracovia Półmaraton – nastąpią zmiany w organizacji ruchu, dlatego warto zaplanować podróż z wyprzedzeniem.

60. Studencki Festiwal Piosenki w Krakowie

Kraków ponownie staje się stolicą polskiej piosenki autorskiej i kultury studenckiej, a to za sprawą 60. edycji Studenckiego Festiwalu Piosenki, która potrwa do 20 października. Poza uczestnikami zmagań konkursowych w festiwalowych koncertach wezmą udział: Baasch, Gaba Kulka, Natalia Niemen, Renata Przemyk, Tomek Makowiecki, Marek Dyjak, Kasia Moś, Jan Kondrak i Robert Kasprzycki.

Świętowanie urodzin Muzeum Narodowego w Sukiennicach

W ten weekend 19–20 października, 145. urodziny świętuje oddział MNK Sukiennice. Podczas weekendu będzie można wziąć udział w oprowadzaniach kuratorskich, posłuchać muzyki na żywo, spróbować swoich sił w rysowaniu oraz spotkać postaci z dzieł sztuki, które ożywią tancerze Teatru Tańca Terpsychora.

Dzień Otwarty w Willi Decjusza

W niedzielę, 20 października w godz. od 10.00 do 18.00 w Willi Decjusza odbędzie się druga edycja Dnia Otwartego „Odwiedziny u Marceliny” w ramach projektu „Historie. Willa Decjusza 1889–1989” oraz Festiwalu Kultura bez Barier.

Jesienny piknik w parku Tetmajera

W ramach projektu z budżetu obywatelskiego miasta Krakowa „Łączymy bronowickie parki” w sobotę, 19 października, w parku Tetmajera odbędzie się pełne atrakcji spotkanie.

5. Festiwal Równości już w najbliższy weekend

To już piąta, jubileuszowa edycja festiwalu, podczas którego odbędą się dyskusje o ideach i praktykach w zakresie wolności i równości. Ale także o mniejszościach, wielokulturowości, przeciwdziałaniu wykluczeniom i inkluzywności na poziomie języka i codziennej egzystencji. Festiwal odbędzie się w sobotę, 19 października, w Dworku Białoprądnickim.

Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab

Po raz kolejny w pałacu Potockich zagości Patchlab. Tym razem zobaczymy dwie wystawy zaaranżowane w przestrzeniach pałacu Potockich. Na pierwszym piętrze, między 17 a 20 października (godz. 12.00–18.00), można podziwiać interaktywną instalację artystyczną „IVF-X. Posthuman Parenting in Hybrid Reality” autorstwa Victorine van Alphen. Druga wystawa, „ERROЯ?”, czynna między 17 a 27 października (godz. 12.00–18.00), odbywa się w Galerii pałacu Potockich.

Wystawa „Korzenie szczęścia” w Muzeum Zabawek

Wystawa „Korzenie szczęścia” w Muzeum Zabawek łączy historyczną zabawkę z zagadnieniami z dziedziny psychologii i zdrowia emocjonalnego jako inspiracja do podjęcia dialogu i refleksji na temat kształtowania emocjonalnego dzieci. Wystawa dostępna jest od 18 października w Aptece Designu.

Spędź weekend z robotami

Dni Otwarte ASTOR to wyjątkowe wydarzenie dla każdego, kto chce być bliżej nowoczesnych technologii. Już 19 i 20 października przy ul. Wrobela 3 i 5 będzie można zobaczyć jak wyglądać praca i zabawa z robotami. Przygotowano różnorodne atrakcje dla każdej grupy wiekowej: stanowiska edukacyjne, pokazy robotów czy Dni Kariery dla uczniów i studentów.

Nowe wystawy w MOCAK-u

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK zaprasza do oglądania nowych wystaw. W budynku A zobaczymy ekspozycje „Wielcy współcześni. Dar Teresy i Andrzeja Starmachów” oraz „Zatruty staw” Alicji Białej, a w budynku B „Wszystkie wcielenia kobiety” Małgorzaty Blamowskiej.

67. World Press Photo i „Siła fotografii 2024” w NCK

Najlepsze fotografie prasowe świata już po raz siódmy można zobaczyć w Nowohuckim Centrum Kultury. Wystawa World Press Photo, jako część projektu „Siła fotografii”, jest prezentowana od 4 do 27 października. NCK zaprasza także na wystawy prac Zdzisława Beksińskiego, Tadeusza Rolkego, Anity Andrzejewskiej, Wojtka Moskwy oraz fotograficzną opowieść „75 lat Nowej Huty” Krakowskiego Klubu Fotograficznego.

„7 rzeźb” Jerzego Fobera w Galerii Krypta u Pijarów

Do 30 października w Galerii Krypta u Pijarów można oglądać wystawę prac Jerzego Fobera zatytułowaną „7 rzeźb”.

„Czarna komedia” w Teatrze STU

Krakowski Teatr Scena STU zaprasza na premierowe spektakle sztuki „Czarna komedia” Petera Shaffera w reżyserii Mirosława Gronowskiego, które odbędą się 19 i 20 października.

Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu

Dziś, 18 października na Scenie Teatralnego Instytutu Młodych działającego przy Teatrze Ludowym odbędzie się premiera „Małego Księcia”. Reżyserka spektaklu Eva Rysová w swojej nieoczywistej interpretacji zabiera widzów w podróż śladem bohatera jednej z najsłynniejszych książek świata.

„Szczęśliwy Syzyf” Tadeusza Pyrczaka w Łaźni Nowej

Dziś, 18 października o godz. 19.00, odbędzie się premiera drugiej produkcji Teatru Łaźnia Nowa w ramach realizowanego w tym sezonie artystycznym cyklu „Młodzi w Łaźni”. Reżyserem „Szczęśliwego Syzyfa” jest Tadeusz Pyrczak – laureat nagrody Verba na 13. Forum Młodej Reżyserii. Nagrodę tę zdobył za etiudę „Prawdziwe Rosenthale”, prezentowanej w sekcji Paradiso ubiegłorocznej Boskiej Komedii.

Premiera spektaklu „Psie serce” na Scenie Supernova

Scena Supernova, przy ul. Zyblikiewicza 12/14, zaprasza na premierę spektaklu „Psie serce” na podstawie opowiadania Michaiła Bułhakowa pod tym samym tytułem. 18, 19 i 20 października godz. 19.00.

Jubileusz Przemysława Brannego

Przemysław Branny, aktor Teatru Bagatela, obchodzi 30-lecie pracy artystycznej. Okazją do złożenia gratulacji będzie pokaz spektaklu z udziałem aktora „Śmierć pięknych saren”, zaplanowany na 19 października.

11. Krakowska Jesień Muzyczna – święto kameralnej muzyki klasycznej

W październiku Kraków zaprosi melomanów na wyjątkowe koncerty. Od 20 do 24 października w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się 11. edycja Krakowskiej Jesieni Muzycznej – wydarzenia, które od lat przyciąga miłośników kameralnej muzyki klasycznej.

„Rytmiczne wierszowanki” dla dzieci

Spółdzielnia na miejscu” to cykl warsztatowo-edukacyjny w ramach którego Spółdzielnia Muzyczna Contemporary Ensemble organizuje między innymi „Rytmiczne wierszowanki” – spotkania dla dzieci w wieku 3–7 lat, podczas których udźwiękawiane są znane wiersze polskich poetów. Najbliższe spotkanie 20 października. Wstęp wolny.

Literacka Krowodrza – zaproszenie na spacer

Przed nami kolejny spacer ulicami jesiennej Krowodrzy śladami krakowskich poetów i pisarzy związanych z tą dzielnicą. Wydarzenie odbędzie się już 19 października. Start o godz. 11.00 na ul. Pomorskiej 2.

Spacer po terenie byłego obozu „Baulager 15/XIV”

Historię byłego obozu pracy „Baulager 15/XIV”, który został założony przez Niemców na obrzeżach dawnej wsi Mogiła, będzie można poznać podczas spaceru, na który zaprasza Muzeum Nowej Huty. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 19 października, o godz. 14.30.

Spotkajmy się na sportowo

Pod hasłem „Spotkajmy się na sportowo!” w sobotę, 19 października, w TAURON Arenie Kraków odbędzie się szereg wydarzeń celebrujących jubileusz 10. Cracovia Półmaratonu Królewskiego oraz TAURON Areny Kraków. To wyjątkowa okazja, by razem świętować dwa ważne jubileusze w sportowym duchu. W programie m.in. konferencja, panel edukacyjny oraz zajęcia praktyczne dla biegaczy. Dodatkowo odbędzie się pierwsza edycja Wielkiej Lekcji Sportu.

W najbliższą niedzielę, 20 października, odbędą się 10. Cracovia Półmaraton Królewski oraz bieg na 5 km „Czaniecka Piątka”. W związku z tymi wydarzeniami sportowymi wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu i w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej.

Od jutra więcej połączeń komunikacji autobusowej. W ten weekend, 19 i 20 października będą realizowane dodatkowe kursy na linii nr 134 do ogrodu zoologicznego. Pojawi się także linia wzmacniająca nr 434 oraz linia nr LR0, która kursuje na trasie do Ojcowa.

Tego w Krakowie dawno nie było. W Cracovii otworzyli już szampany, Wisła wciąż liczy

Najnowsze

Co w Krakowie