Co warto wiedzieć o gaśnicach?

Musisz przeczytać

Gaśnica jest podstawowym środkiem ochrony przeciwpożarowej, który musi znaleźć się w każdym zakładzie pracy oraz budynku użyteczności publicznej. Jest kilka informacji, które warto znać, zanim sięgnie się po gaśnicę w celu opanowania ognia.

Rodzaje gaśnic

Nie każdy wie, że istnieje kilka rodzajów gaśnic i że nie każda gaśnica może zostać użyta do każdego rodzaju pożaru. Klasyfikacja wprowadzona jest ze względu na zastosowany środek gaśniczy oraz typ palącej się substancji.

Na każdej gaśnicy nadrukowane są listery alfabetu oznaczające ich przeznaczenie. Prezentują się one następująco:

A – gaśnice używane do gaszenia pożarów ciał stałych pochodzenia organicznego, jak papier, drewno czy tkaniny

B – sprzęt służący go gaszenia pożarów cieczy palnych

C – widnieje na gaśnicach przeznaczonych do opanowywania ognia wywołanego przez gazy palne

D – po te gaśnice sięga się w przypadku pożaru metali

E – to oznaczenie gaśnic służących do gaszenia pożarów urządzeń elektrycznych

F – znajdziemy na gaśnicach, których używa się zawsze wtedy, kiedy palą się tłuszcze roślinne i zwierzęce

Oznaczenie literą E, pomimo tego, że występuje na liście, używane było głównie w dawniejszych czasach. Obecnie zastępowane jest stosowną informacją na metalowym zbiorniku.

Klasyfikacja gaśnic ze względu na zawartość

Najbardziej powszechnie stosowane są gaśnice proszkowe, w których środkiem gaśniczym są substancje chemiczne w postaci węglanów lub fosforanów sodu. Wyrzucany z gaśnicy proszek przykrywa palącą się powierzchnię i odcina dopływ tlenu, dzięki czemu pożar zostaje ugaszony. Ta gaśnica jest też najbardziej uniwersalna i sięga się po nią w przypadku pożarów z grupy A, B, C oraz E.

gaśnicach śniegowych zbiornik wypełniony jest skroplonym dwutlenkiem węgla, który w kontakcie z powietrzem zmienia swój stan skupienia i przypomina śnieg – stąd też wzięła się nazwa gaśnicy. Taka substancja ma bardzo niską temperaturę (nawet do -75 stopni Celsjusza), dlatego też pod żadnym pozorem nie można korzystać z gaśnicy śniegowej w przypadku palenia się odzieży na człowieku.

Dość popularne są także gaśnice pianowe. W ich wnętrzu umieszczony jest środek gaśniczy, który po wyrzuceniu ze zbiornika i w kontakcie z powietrzem rozszerza się i tworzy pianę, której warstwa przykrywa palący się obszar. Te gaśnice przeznaczone są do gaszenia pożarów ciał stałych oraz cieczy, czyli tych zakwalifikowanych jako typ A i B.

Zasady dotyczące rozmieszczenia gaśnic

Najważniejsza rzeczą, jakiej trzeba dopilnować w przypadku lokalizacji gaśnicy jest to, aby znalazła się ona w widocznym i łatwo dostępnym dla każdej osoby miejscu. Najczęściej wybiera się okolice drzwi wejściowych, klatki schodowe, korytarze oraz wyjścia z poszczególnych pomieszczeń. Każde z tych miejsc powinno być w pełni bezpieczne oraz nienarażone na działanie źródeł ciepła lub ewentualnych uszkodzeń mechanicznych, które mogłyby naruszyć zbiornik ze środkiem gaśniczym. Jeżeli budynek ma więcej niż jedną kondygnację, gaśnica musi znaleźć się na każdej z nich.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca