Coraz częstsze oszustwa na OLX – jak uniknąć oszustów?

Musisz przeczytać

Oszustwo na OLX – coraz bardziej popularna staje się metoda oszustów wysyłających fake’owy link za pośrednictwem aplikacji WhatsApp, którzy w ten sposób dostają dostęp do kont bankowych. Wystarczy chwila nieuwagi, pośpiech w wykonywanych czynnościach podczas sprzedaży rzeczy wystawionych na aukcję i oszust przejmuje nasze konto bankowe. W szybki sposób przekazujesz dane karty bankowej oszustom i wtedy zaczynają się problemy. Na co zwrócić uwagę, by nie dać się oszukać? Czy można odzyskać pieniądze, jeśli padniemy ofiarą tego rodzaju cyberprzestępstwa?

Oszustwo na OLX – oszuści czyhają na Twój błąd

Osobba wysyłający link do płatności w rzeczywistości niczego nie kupuje. Szalejące od miesięcy oszustwo na OLX zaczyna się właśnie w ten sposób. Rzekomy klient twierdzi, że zapłacił za wystawiony przez Ciebie przedmiot, a pieniądze są odebrania pod podanym przez niego linkiem. Po kliknięciu w link widać stronę łudząco podobną do prawdziwej, która niemal niczym nie różni się od strony płatności portalu aukcyjnego. Pierwszą rzeczą, która powoduje, że powinieneś wyjść ze strony to formularz, który prosi o dane Twojej karty bankowej wraz z podaniem stanu Twojego konta. Po wypełnieniu go otrzymujesz SMS z kodem do autoryzacji, w którym autoryzujesz dodanie Twojej karty do Google Pay, a nie prawdziwą wiadomość z banku. W ten sposób następuje kradzież pieniędzy z konta bankowego, oszust wypłaca pieniądze z Twojego konta za pomocą aplikacji płatniczej.

Cyberprzestępcy obrali sobie również inny sposób, wysyłając w Twoim imieniu wiadomości do znajomych z prośbą o kod BLIK, dzięki któremu przesyła się pieniądze w szybki sposób. To jeszcze bardziej niebezpieczny sposób kradzieży, ponieważ często nie możesz go kontrolować. Musisz liczyć, że Twoi znajomi zorientują się, że nie jesteś nadawcą tych wiadomości i szybko poinformują Cię o włamaniu na konto komunikatora. Aby rozpoznać oszusta wystarczy i w tym przypadku zwrócić uwagę na błędy językowe. Próby nawiązania kontaktu poza portalem aukcyjnym to pierwszy sygnał, że potencjalny klient może okazać się wyłudzaczem pieniędzy.

Oszuści mogą podrobić stronę portalu aukcyjnego

To, na co każdy musi zwrócić uwagę podczas próby wymuszenia pieniędzy przez oszustów, to wygląd strony, pod adresem której rzekomo musisz wypełnić formularz, by dostać pieniądze za przesyłkę. Należy zwrócić uwagę na poprawność językową strony, którą linkuje oszust. Często strony te są napisane niegramatycznie, posiadają wiele błędów językowych. Podanie danych Twojej karty spowoduje, że pieniądze trafią w niepowołane ręce. Kradzież pieniędzy z konta poprzez chwilę nieuwagi może pozbawić Cię wszystkich środków, a bardzo rzadko złożona reklamacja do banku rozwiązuje sprawę. 

Fałszywe strony, na które trafisz poprzez kliknięcie w link mogą prowadzić do jeszcze tragiczniejszych w skutkach czynów. Wyłudzenie pieniędzy z konta może okazać się pierwszym problemem. Gorzej, gdy potem nastąpi kradzież danych osobowych i oszust użyje Twoich danych do wzięcia kredytu, znając Twoje imię, nazwisko, oraz PESEL. Dane karty płatniczej powinny być jednymi z najbardziej chronionych, dlatego należy znacząco zwracać uwagę na to, gdzie je się podaje. 

Dla bezpieczeństwa wszelkich transakcji internetowych, coraz częściej banki proszą o potwierdzenie ich kodem w aplikacji bankowej. To jeden z ostatnich momentów, by upewnić się, gdzie faktycznie trafiają pieniądze. Podczas potwierdzenia płatności, takich jak BLIK, widzisz odbiorcę przelewu. W aplikacji swojego banku możesz od ręki zastrzec swoją kartę, co może uchronić Cię przed ponownym jej użyciem przez oszusta. Automatycznie zablokuje to również płatności w Google Pay, czy Apple Pay. 

Kradzież pieniędzy z konta bankowego – jak je odzyskać?

Sposobów na oszustwa w Internecie jest mnóstwo, a cyberprzestępcy co jakiś czas wymyślają nowe. Aby nie dać się oszukać, unikaj bezpośrednich transakcji, portale aukcyjne takie jak OLX używają zazwyczaj konkretnej metody płatności używając platformy DotPay. Przed kupnem lub sprzedażą zobacz instrukcje płatności, by upewnić się, że portal nie prosi o podanie danych wrażliwych (tj. numer konta bankowego, numer karty bankowej) pod dziwnymi linkami. W przypadku kradzieży należy zgłosić oszustwo na policję, jednak by przyspieszyć cały proces można zwrócić się do specjalistów – Kancelaria EUROLEGE pomaga poszkodowanym przez cyberprzestępców.

Oszustwa za pomocą karty płatniczej i nie tylko, zdarzają się coraz częściej. Zgłoszenie oszustwa OLX na policję oraz złożenie reklamacji w banku to nie wszystko. Instytucje finansowe odmawiają zwrotu pieniędzy, a winą obarczają poszkodowanych klientów. Dlatego w takich sytuacjach przydaje się pomoc doświadczonego prawnika. Prawnicy Kancelarii EUROLEGE za udzielają darmowych konsultacji osobom poszkodowanym cyberprzestępczością. Bezpłatnie przeanalizują dokumenty i odpowiedzą co możesz zrobić, aby odzyskać środki lub anulować nienależny dług.

Kontakt z Kancelarią EUROLEGE

Jeżeli zostałeś poszkodowany przez cyberprzestępców, to nadal nic straconego. Możesz odzyskać skradzione pieniądze albo anulować kredyt zaciągnięty na twoje dane. Już dzisiaj skorzystaj z darmowej porady i analizys sprawy. Prawnicy z Eurolege całkowicie bezpłatnie ustalą co możes zrobić oraz jak mogą ci pomóc.

Darmowa konsultacja online. Kliknij: Wyślij zgłoszenie
tel. 530 333 130
www.eurolege.pl

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca