Miasto Kraków oraz Akademia Górniczo-Hutnicza podpisały 6 maja 2025 roku list intencyjny dotyczący współpracy w obszarze cyberbezpieczeństwa. Porozumienie zostało zawarte podczas uroczystości w Akademickim Centrum Komputerowym Cyfronet AGH. W wydarzeniu wzięli udział m.in. prezydent Krakowa Aleksander Miszalski oraz rektor AGH prof. Jerzy Lis.
Celem współpracy jest zwiększenie odporności Krakowa na zagrożenia cyfrowe oraz stworzenie systemu skuteczniejszego reagowania na incydenty związane z bezpieczeństwem teleinformatycznym. Inicjatywa zakłada m.in. wzajemne informowanie o zagrożeniach, opracowanie wspólnych procedur działania oraz wdrożenie zasad monitoringu infrastruktury teleinformatycznej Gminy Miejskiej Kraków. Porozumienie przewiduje również rozwój technologii i zasad wymiany danych w celu prowadzenia analiz i badań naukowych.
– Miasta przyszłości nie zbudujemy bez cyfrowych fundamentów bezpieczeństwa. Kraków chce być liderem w tej dziedzinie – nie tylko reagować, ale wyprzedzać zagrożenia. Dzięki współpracy z AGH i Cyfronetem łączymy potencjał nauki i administracji po to, by tworzyć nowoczesne, odporne miasto gotowe na wyzwania XXI wieku – powiedział prezydent Krakowa Aleksander Miszalski.
Z kolei rektor AGH zwrócił uwagę na skalę i złożoność współczesnych zagrożeń cyfrowych. – W dobie wszechobecnych ataków hackerskich na instytucje, urzędy, placówki publiczne i prywatne, wszelkie działania wzmacniające i chroniące zasoby cyfrowe stają się absolutną koniecznością. Współczesne zagrożenia w sieci mają coraz bardziej złożony charakter, dlatego potrzebujemy nie tylko szybkich reakcji, ale przede wszystkim aktywnego podejścia i współpracy między sektorem naukowym a administracją publiczną. W AGH rozwijamy nowoczesne narzędzia oraz technologie wspierające cyberbezpieczeństwo – to efekt intensywnej pracy naszego eksperckiego środowiska naukowego. Cieszymy się, że ich potencjał może dziś realnie przyczynić się do ochrony mieszkańców Krakowa i cyfrowej infrastruktury miasta – podkreślił prof. Jerzy Lis.
W trakcie spotkania zaprezentowano również potencjał technologiczny Cyfronetu, w tym Heliosa – najszybszy i najbardziej wydajny superkomputer w Polsce. Helios jest istotnym elementem krajowej infrastruktury badawczej i będzie wykorzystywany m.in. w analizach związanych z bezpieczeństwem cyfrowym miasta.