„Czapki od serca” dla małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie (GALERIA)

Na Oddział Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie trafiło 60 paczek z ręcznie dzierganymi czapkami dla pacjentów i opiekunów przekazanych przez Fundację Ronalda McDonalda. Barwne i ręcznie dziergane czapki są dziełem wolontariuszy, a także Służby Więziennej, która łączy ideę pomagania z resocjalizacją.

 – Projektem #CzapkaOdSerca chcemy zwrócić oczy w kierunku tych, którzy przez chorobę często znikają nam z pola widzenia. Dzieci chore nie chodzą do szkoły, do przedszkola. Rodzice, których życie wraz z chorobą dziecka przenosi się na szpitalny oddział, często nie mogą kontynuować aktywności zawodowej – mówi Katarzyna Rodziewicz, Prezes i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda.

fot. Jakub Piasecki/Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Kolorowe czapki mają wnosić do szpitalnych sal radość, stając się bardzo osobistym pozdrowieniem od osób, które własnoręcznie je wydziergały. Czapki powstają w czułych rękach Wolontariuszy i Wolontariuszek Fundacji Ronalda McDonalda. Wielu z nich specjalnie nauczyło się szydełkować, by je zrobić.

fot. Jakub Piasecki/Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

 – Choroba nowotworowa wyrywa całą rodzinę z normalnego życia. #CzapkaOdSerca jest symbolicznym powiedzeniem „Widzimy Was!”. Tym projektem chcemy również zwrócić uwagę na to, że bliskość rodziny jest bardzo ważna w procesie leczenia. To, że czapki przekazywane są w zestawach, jest wyrazem misji Fundacji „Aby rodzina mogła być razem” – podkreśla Katarzyna Rodziewicz.

Ważną rolę w przygotowaniu Czapek od serca co roku odgrywa Służba Więzienna, która łączy ideę pomagania z resocjalizacją. Tworzenie czapek staje się niewidzialnym mostem między osadzonymi a walczącymi o zdrowie dzieci rodzinami. Oba tak z pozoru odległe sobie środowiska łączy jedno – tęsknota za normalnym życiem. Dzięki czapkom, mogą na odległość podać sobie dłoń, dodając otuchy.

fot. Jakub Piasecki/Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

W akcję angażują się osadzone z Aresztów Śledczych w Warszawie-Grochowie, Gdańsku
i Białymstoku oraz Zakładu Karnego w Goleniowie.

fot. Jakub Piasecki/Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

 – Współpraca Fundacji Ronalda McDonalda i służb penitencjarnych to relacja, która pięknie przysłuży się nie tylko dzieciom w szpitalach – podkreśla Krzysztof Daniluk, koordynator projektu #CzapkaOdSerca. – Panie, które zaangażowały się w projekt, wiedzą, że pomagamy na co dzień dzieciom, które mierzą się z potężnym wyzwaniem. Dla nas w Fundacji nastrój dzieci, ich emocje i emocje ich najbliższych są w centrum uwagi. Chcemy, aby bliskość rodziny dawała dziecku siłę do walki z chorobą, a można powiedzieć „jesteś super i życzę Ci zdrowia” także podarowując piękną czapkę. Są niespodzianki
z przesłaniem – i takie są Czapki od serca.

fot. Jakub Piasecki/Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie

Patrycja Bliska 

Najnowsze

Co w Krakowie