Czerwcowe ulewy przyniosły ogromne straty w Małopolsce. Znamy ich wartość

Ulewy, które wystąpiły w dniach 20-22 czerwca 2020 roku, spowodowały w Małopolsce szkody w wysokości 76 mln złotych. Na taką kwotę straty wyceniły samorządy, które dotknął kataklizm.

O wysokości strat po czerwcowych ulewach poinformował Urząd Wojewódzki w Krakowie. To do niego straty zgłosiło 13 jednostek samorządu terytorialnego, w tym 10 gmin oraz 3 powiaty. „Łączna szacunkowa wartość strat zgłoszona przez jednostki samorządu terytorialnego wynosi 76 088 353,69 złotych. Zgłosiły je: gmina Łapanów, powiat bocheński; gmina Jodłownik, gmina Limanowa, gmina Mszana Dolna, gmina Tymbark, powiat limanowski; gmina Dobczyce, gmina Myślenice, gmina Pcim, gmina Raciechowice, gmina Wiśniowa, powiat myślenicki” – informuje biuro prasowe wojewody małopolskiego.

Z wstępnych szacunków przeprowadzonych przez samorządy wynika, że uszkodzenia obejmują m.in. ponad 190 km dróg, 38 mostów, ponad 100 przepustów. Szkody pojawiły się też w obiektach i urządzeniach sieci kanalizacyjnej, stacjach uzdatniania wody, szkołach oraz obiektach sportowych.

– Protokoły przedstawione przez gminy są aktualnie weryfikowane przez Komisję Wojewódzką – informują urzędnicy wojewody. Np. w powiecie myślenickim potwierdzono wysokość strat na 3 503 400 złotych.

Podtopienia w Małopolsce

Zdjęcie 1 z 14


 
Do tej pory Urząd Wojewódzki otrzymał 20 wniosków z 17 gmin poszkodowanych przez ulewy z 20-22 czerwca o zasiłki celowe na pomoc doraźną w wysokości do 6 tys. złotych. Na rachunki bankowe 14 gmin przekazano w sumie 1,33 mln złotych (pomoc dla 289 gospodarstw). Do UW wpłynęły również 2 wnioski z 2 gmin (Sułoszowej i Dąbrowy Tarnowskiej) poszkodowanych 29 czerwca (wichura, połączona z ulewą i gradobiciem).
 
Wniosków o zasiłki do 20, 100 i 200 tys. zł na remonty/odbudowy uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych na razie nie ma. Ale ze wstępnych szacunków gmin wynika, że potrzeby dotyczą 111 budynków w 5 gminach: Łapanów, Jodłownik, Raciechowice, Wiśniowa, Gdów (3 wnioski z gminy Łapanów mają dotyczyć kwoty do 200 tys. zł).

GS

Najnowsze

Co w Krakowie