W środowy wieczór, 12 września, w Parku Grzegórzeckim wybuchł kolejny pożar. To już czwarty tego typu incydent w ciągu ostatnich tygodni, co budzi rosnące obawy i zaniepokojenie wśród mieszkańców. W przyszłości na tym terenie miałby zostać urządzony nowy park.
Pożar trwał kilkadziesiąt minut, zanim został opanowany przez straż pożarną. Mimo szybkiej interwencji, budynek doznał poważnych uszkodzeń. Ogień zniszczył znaczną część konstrukcji, która miała stanowić ważny element planowanej rewitalizacji parku. W przyszłości miejsce to miało pełnić funkcję gastronomiczną oraz być przestrzenią do organizowania lokalnych wydarzeń, spotkań i imprez kulturalnych dla mieszkańców Grzegórzek.
Lokalna społeczność i organizacje, takie jak stowarzyszenie „Zielone Grzegórzki”, nie kryją obaw o dalsze losy parku”. W mediach społecznościowych mieszkańcy podnoszą temat braku bezpieczeństwa i konieczności zwiększenia nadzoru nad terenem parku.
– Kolejny pożar w Parku Grzegórzeckim. Czwarty w ostatnich tygodniach. Ogien trawił go przez kilkadziesiąt minut – napisało stowarzyszenie „Zielone Grzegórzki”
Park Grzegórzecki ma zostać urządzony pomiędzy mostem Kotlarskim a Stopniem Dąbie. W tegorocznym budżecie miasta znalazło się ponad 2,6 mln zł na realizację inwestycji. W ramach inwestycji powstanie m.in. plac zabaw. W centrum parku zaplanowano mały budynek, który będzie przestrzenią gastronomiczną i miejscem spotkań mieszkańców. Planowany jest też remont zabytkowej wiaty, która zostanie obudowana. Dzięki temu, niezależnie od pogody, będą mogły się w niej odbywać różne wydarzenia. Koszt budowy parku to ok. 19 mln zł.
Budowa parku to projekt z Budżetu Obywatelskiego z 2020 r. „Chcemy, aby ten teren był bezpieczną i komfortową przestrzenią dla mieszkańców. Niestety, choć miejsce posiada niespotykane walory przyrodnicze, na tym terenie znajdują się tylko 2 ławki i 2 kosze na śmieci. Poprzez wyznaczenie alejek, oświetlenie i postawienie małej architektury, park stanie się atrakcyjnym miejscem wypoczynku i rekreacji” – argumentowali inicjatorzy projektu.
Teren przyszłego parku Grzegórzeckiego już teraz jest chętnie uczęszczany przez mieszkańców. Warto przypomnieć, że 1 września 2018 roku z inicjatywy Stowarzyszenia Zielone Grzegórzki nastąpiło symboliczne zdjęcie ogrodzenia od strony ulicy Zieleniewskiego. Wówczas krakowianie pierwszy raz od kilkudziesięciu lat mogli przespacerować się po tym terenie.