Czy adwokat zajmuje się sprawami cywilnymi?

Musisz przeczytać

Spora część ludzi błędnie sądzi, że adwokat jest specjalistą wyłącznie od spraw karnych. Oczywiście spora grupa tych prawników rzeczywiście woli tego rodzaju problemy, jednak inni potrafią rozwiązywać także zagadnienia związane z prawem cywilnym. Co jednak wchodzi w zakres takiej pomocy?

Adwokat a prawo cywilne i rodzinne

Adwokaci także zajmują się sprawami cywilnymi i całkiem nieźle im to wychodzi. Przykładem niech będzie adwokat Michał Słomka z Krakowa, który prowadzi stronę internetową adwokatslomka.pl Znaleźć możecie tam Państwo szereg artykułów traktujących właśnie o tematyce cywilistycznej, nie brakuje też zagadnień z szeroko rozumianego prawa rodzinnego.

Zakres usług oferowanych przez adwokatów jest bardzo szeroki i to niezależnie od tego jakiej dokładnie dziedziny prawa dotyczy. Praktyka pokazuje, że spora część prawników skupia się właśnie na prawie cywilnym, bo takich spraw jest zwyczajnie dużo więcej, niż postępowań karnych. 

Tematyka cywilistyczna jest także dużo przyjemniejsza w odbiorze, co nie znaczy, że łatwiejsza. Spora część adwokatów wybiera więc prawo cywilne, spadkowe oraz rodzinne jak swoją specjalizację. 

Zakres usług adwokackich

Usługi oferowane przez adwokatów w Polsce są naprawdę bardzo szerokie, obejmują przede wszystkim:

  • udzielanie porad prawnych, 
  • sporządzanie opinii, umów, wniosków oraz pism procesowych,
  • reprezentacja klienta przed sądami, bankami oraz organami administracji publicznej,
  • wyjaśnianie zawiłości i problemów prawnych wraz z doradztwem najlepszej taktyki procesowej.

Tak naprawdę zakres czynności oferowanych przez adwokatów zależy od rodzaju danej sprawy, z którą przychodzi konkretny klient. Jeden będzie potrzebował pełnomocnika, który podejmie się wykonywania wszystkich czynności procesowych, drugi zaś zechce sporządzenia stosownej umowy lub wniosku do urzędu. W przypadku spraw cywilnych do najczęstszych usług adwokackich należy poradnictwo, sporządzanie umów oraz reprezentacja przed sądem. 

Niezależnie od tego czym tak naprawdę będzie musiał zająć się dany adwokat, musi wykonywać swój zawód z należytą powagą oraz profesjonalizmem – takie są bowiem wymagania adwokackiego Kodeksu Etyki. 

Wsparcie adwokata w sprawach cywilnych 

Poziom wiedzy prawnej polskiego społeczeństwa od wielu lat pozostaje na bardzo niskim poziomie. Wpływ na to ma wiele różnych czynników, m.in. brak odpowiedniej edukacji w szkołach, zawiłość i ciągłe zmiany przepisów, niespójność systemu prawnego oraz rozbudowana biurokracja.

Wszystko to powoduje, że usługi prawne są w dalszym ciągu bardzo cenne, w każdym tego słowa znaczeniu. Klienci potrzebują wsparcia w zasadzie w każdej sprawie, w której pojawia się konieczność zastosowania odpowiednich regulacji prawnych. Samodzielne próby rozwiązywania takich problemów niejednokrotnie kończą się bardzo źle. 

Klienci z chęci zaoszczędzenia pieniędzy nierzadko pogłębiają swój kłopot, zapominają o zachowaniu odpowiedniej formy czynności lub zwyczajnie przegapiają ważne terminy procesowe i administracyjne. Wsparcie prawne jest więc potrzebne każdemu kto nigdy nie miał do czynienia z przepisami, a znalazł się w sytuacji, która wymaga ich odpowiedniego i w miarę szybkiego zastosowania. 

Dobry adwokat może więc pomóc w zasadzie w każdej sprawie, w której po prostu trzeba wykorzystać umiejętności i doświadczenie prawnicze. Oczywiście takie działania nie są darmowe, choć zdarzają się pewne wyjątki. Z drugiej strony pamiętajmy, że praca adwokata to także wysiłek i czas poświęcony danemu klientowi – już za to należy się mu stosowne wynagrodzenie. 

Patron merytoryczny artykułu:

Adwokat Kraków – kancelaria adwokata Michała Słomki
ul. Profesora Władysława Szafera 9/46
31-543 Kraków
tel. 784 425 405

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca