Czy, kiedy i dlaczego warto wziąć kredyt hipoteczny? Spójrz na niego z innej perspektywy

Co odstrasza od kredytu hipotecznego? Zmienne oprocentowanie, długość zobowiązania finansowego i na pierwszy rzut oka zawiłe formalności. Spójrz jednak na niego jako na szansę i sposób na spełnienie swoich marzeń. Duże mieszkanie na krakowskich przedmieściach, klimatyczny lokal w kamienicy lub działka pod Krakowem – nie warto, aby przez całe twoje życie pozostawały one jedynie obiektem twoich westchnień. Dowiedz się więcej o hipotece i zdecyduj, czy chcesz się na nią odważyć.

Kredyt hipoteczny jest drogi? NIE!

Idziesz do banku, dowiadujesz się więcej o kredycie hipotecznym oraz otrzymujesz informację, że pożyczając np. 250 tys. zł, musisz zwrócić 400 tys. zł. Informacja ta zniechęca cię, a decyzję o kupieniu mieszkania odkładasz na później, licząc, że znajdziesz tańszy sposób na sfinansowanie jego zakupu. W tym momencie nieświadomie popełniasz duży błąd.

Owszem, pożyczając od banku dużo pieniędzy, musisz liczyć się z większymi odsetkami. Jednak w przypadku kredytu hipotecznego są one niewielkie – w stosunku to zaciągniętego zobowiązania. Wynika to z faktu, że hipoteka jest jednym z przyjaźniejszych dla kieszeni produktów bankowych. Jej RRSO, czyli Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania, wynosi obecnie ok. od 8 do 11%. Jest to dwukrotnie mniej niż RRSO kredytów gotówkowych. W tym przypadku jej wysokość waha się od 13 do niemal 20%.

Kredyt hipoteczny to produkt bankowy dla wybranych? Nie wierz w ten mit

Masz umowę pracę i nigdy nie zdarzyło ci się mieć problemu ze spłatą pożyczki. W terminie opłacasz rachunki za media i kartę kredytową. Oznacza to, że masz szanse na przyznanie kredytu hipotecznego. Dla banku modelowym kredytobiorcą jest osoba:

  • zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony – oznacza to, że jej sytuacja finansowa jest stabilna. Na konto takiego kredytobiorcy będzie regularnie wpływać wynagrodzenie za pracę, z którego będzie automatycznie pobierana rata kredytu;
  • mająca pozytywną historię kredytową – jest to kredytobiorca, który nigdy nie miał problemów z egzekucją komorniczą, spłatą zaległych odsetek i z zaległościami w opłatach za media;
  • dysponująca wkładem własnym w wysokości przynajmniej 20% ceny wybranej nieruchomości;
  • zarabiająca tyle, że rata kredytu nie będzie dotkliwym obciążeniem budżetu, czyli mająca zdolność kredytową.

Wbrew pozorom te warunki spełnia wielu Krakowian. Jeżeli chcesz już teraz porównać oferty kredytów, skorzystaj z porównywarki znajdującej się na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/krakow/.

Czy pogubisz się w gąszczu papierów, wnioskując o kredyt hipoteczny? Niekoniecznie!

Jako kupujący mieszkanie musisz przedłożyć w banku plik dokumentów, ale to nie ty w większości je załatwiasz. Niektóre z nich musi przekazać ci osoba, która sprzedaj ci nieruchomość.

Podczas składania wniosku o kredyt musisz do niego dołączyć:

  • wypis z księgi wieczystej prowadzonej dla lokalu lub działki gruntu – nie musisz załatwiać go w sądzie. Wystarczy, że wydrukujesz go ze strony internetowej;
  • kopię aktu własności sprzedającego – np. umowę sprzedaży, darowizny, zniesienia współwłasności lub prawomocne postanowienie sądu o nabyciu spadku. Jedne z tych dokumentów przekaże ci sprzedający;
  • wypis i wyrys z rejestru gruntów – to dokument potrzebny, jeżeli składasz wniosek o kredyt na zakup działki. Czym jest wypis i wyrys z rejestru gruntów? To dokument, w którym wskazane są numer działki, jej adres czy sposób użytkowania. Dodatkowo wyrys, czyli mała mapka, pokazują, jak usytuowana jest dana nieruchomość. Te dokumenty może załatwić jedynie właściciel działki, czyli sprzedający;
  • plan zagospodarowania przestrzennego oraz warunki zabudowy – otrzymasz je od osoby sprzedającej ci nieruchomość.

Natomiast ty jako kredytobiorca musisz załatwić zaświadczenie o zatrudnieniu, przedłożyć w banku wyciąg z rachunku, na który wpływa twoja pensja, a także PIT za poprzedni rok.

Kredyt hipoteczny to pułapka finansowa? Bynajmniej!

Taki kredyt jest zawsze udzielany na jasnych i czytelnych warunkach. Kredytobiorca wie nawet, ile może wzrosnąć jego rata w przypadku podwyżek stóp procentowych.

Jest to także niekiedy jedyny sposób, by kupić swój własny dom lub mieszkanie. Uzbieranie kwoty potrzebnej na zakup nieruchomości zajęłoby wiele lat, podczas których ceny na rynku mieszkaniowym będą ciągle wzrastać.

Pamiętaj też, że wynajmowanie lokalu na nawet najkorzystniejszych warunkach finansowych, nie jest najlepszym rozwiązaniem. Umowa najmu może być w każdym momencie rozwiązana, a ty zostaniesz bez dachu nad głową. Oznacza to brak poczucia bezpieczeństwa. Sposobem na to, aby mieć zdecydowanie stabilniejszą sytuację mieszkaniową, jest właśnie zakup mieszkania lub domu na kredyt hipoteczny. To dzięki temu będziesz mieć poczucie, że jesteś „na swoim”.

Nieruchomość w stolicy Małopolski to ogromny wydatek. Nie musisz jednak tylko marzyć, że będziesz kiedyś jej właścicielem. Przekonaj się do kredytu hipotecznego i sprawdź, oferta którego banku najbardziej ci odpowiada. Może okazać się, że rata będzie przyjazna dla portfela, a formalności przejrzyste i łatwe do dopełnienia.

Najnowsze

Co w Krakowie