Czy konserwator Bogdanowska zablokuje najważniejszą inwestycję Krakowa?

fot. NextArchitects

– Negatywna opinia Wojewódzkiego Konserwatora w sprawie kładki pieszo-rowerowej, może zablokować realizację jednego z odcinków Trasy Łagiewnickiej – pisze dla KRKnews Alicja Podgórska.

Kładka łącząca Dębniki ze Zwierzyńcem miała pełnić kilka funkcji: zamykać pętlę pieszo-rowerową Kraków – Tyniec bez potrzeby korzystania z i tak zatłoczonych już bulwarów, ożywić te rejony miasta, być nowym punktem widokowym itd…, itd.  Wszystko jednak wskazuje, że nie będzie.

O kładkę dla mieszkańców walczył z duża determinacją Przewodniczący Kluby Przyjazny Kraków Rafał Komarewicz. Udało mu się całą sprawę ruszyć z miejsca.

Urzędnicy Zarządu Inwestycji Miejskich zlecili przetarg na jej koncepcje. Projektant przygotował dwa warianty przeprawy pieszo-rowerowej. Pierwsza z nich zakładała budowę dwóch podpór o wysokości 18 metrów, które miały podtrzymywać całą konstrukcję. Druga koncepcja zakładała budowę mostu wstęgowego opartego o betonowe przyczółki na brzegach Wisły.  

Projektant nieopatrznie złożył je do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków prof. Moniki Bogdanowskiej. I tu popełnił w dobrej wierze. I to kardynalny błąd, bo dużo lepiej chyba zrobiłby, gdyby złożył projekt do Powiatowego Lekarza Weterynarii w Stargardzie  Szczecińskim. Dlaczego? Bo Powiatowy Lekarz Weterynarii w Stargardzie Szczecińskim zastanowiłby się, co z tym fantem zrobić i komu go wysłać, czyli przekazać sprawę według właściwości. Warto pamiętać, że petent w urzędzie, może złożyć dowolne pismo gdziekolwiek, a to urząd musi określić czy w danej sprawie jest właściwy, czy nie. A jeżeli uzna się za niewłaściwy – przekazać sprawę według właściwości.

A tak pani konserwator uznała, że „lokalizacja tak dużej konstrukcji w sąsiedztwie zespołu klasztornego Norbertanek na Zwierzyńcu, którego usytuowanie w zakolu rzeki Wisły stanowi jeden z piękniejszych walorów widokowych miasta, jest niedopuszczalna”. Dodatkowo napisała w swojej opinii, że „biorąc również pod uwagę ilość przepraw mostowych w tej części miasta, konieczność ochrony widokowej jego sylwety –  negatywnie się opiniuje możliwość lokowania w tym miejscu jakiejkolwiek przeprawy mostowej, w tym również kładek pieszo-jezdnych”.

Po negatywnej opinii Konserwatora, urzędnicy Zarządu Inwestycji Miejskich zaczęli analizować tę opinię i okazało się, że właściwym w sprawie opiniowania kładki pieszo-rowerowej może nie być Wojewódzki Konserwator a Miejski Konserwator Zabytków. I powstał niezamierzony spór kompetencyjny.

I tu nasuwa się kilka bardzo poważnych pytań, co do działania Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków:

– dlaczego nie zbadał swojej właściwości administracyjnej w tej sprawie, tylko od razu wydał negatywną opinię?

– dlaczego nie przekazał dokumentacji projektowej do opiniowania właściwej instytucji, jeżeli jest nią Miejski Konserwator Zabytków?

– dlaczego uznał się za instytucję właściwą do opiniowania tej sprawy pomijając Miejskiego Konserwatora?

– czy jest to działanie celowe urzędu pani konserwator czy zwykłe niedopatrzenie?

Takich pytań może by jeszcze postawić kilka i są one dziś bardzo ważne, bo 24 grudnia 2019 r., spółka Trasa Łagiwenicka ogłosiła przetarg na  przygotowanie koncepcji dwóch odcinków trzeciej obwodnicy Krakowa – tj. trasy Pychowickiej i Zwierzynieckiej – które zapewne będą przebiegać w przestrzeni pomiędzy Salwatorem  a Przegorzałami.

I tak jednoznacznie negatywna opinia Wojewódzkiego Konserwatora, co do niewielkiej inwestycji jak kładka pieszo-rowerowa, przy jak widać niejednoznacznej właściwości organów, może zablokować realizację jednego z odcinków tej trasy w formule mostu nad Wisłą. Powodując, że duża część jezdni  nowo planowej obwodnicy będzie musiała przebiegać pod dnem rzeki co znacząco zwiększy jej koszty.

Pytanie tylko: kto zapłaci?

Alicja Podgórska

P.S. Pojawia się jeszcze jedna możliwość przejścia Trasy Pychowickiej przez Wisłę, w kontekście wypowiedzi zastępcy Pani Konserwator Bogdanowskiej, czyli przeprawa promowa, ale ”niepoważnych” propozycji w Krakowie nie bierzemy pod uwagę i nie komentujemy.

P.S2. Na zdjęciu most w Chinach. Jedna z największych obecnie atrakcji w tym państwie… 

Teksty publikowane w dziale Publicystyka są prywatnymi opiniami autorów. Chcesz podzielić się swoimi przemyśleniami lub wyrazić swoje zdanie na naszym portalu? Napisz: redakcja@krknews.pl

Zobacz także