Czy Kraków nie chce Biskupa Pieronka w swoim mieście?

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta Krakowa wybrzmiały emocjonalne głosy zarówno za, jak i przeciw nadaniu imienia Biskupa Tadeusza Pieronka skwerowi u zbiegu ulic Droga do Zamku, św. Idziego i Grodzkiej. Pomysł ten miał na celu „godne upamiętnienie postaci Biskupa Pieronka, który był zasłużony nie tylko dla Krakowa, ale i całej Polski”. Jednak burzliwa dyskusja pokazała, że nie wszyscy są przekonani co do tej inicjatywy.

Radna Aleksandra Owca z klubu „Kraków dla Mieszkańców” zwróciła uwagę na słowa i postawę duchownego, które – jej zdaniem – miały pogłębiać podziały w społeczeństwie. „Nie ma miejsca w Krakowie dla osób, które pogłębiały podziały. Nie zgadzam się, aby w naszym mieście upamiętniona została pogarda i nienawiść” – stwierdziła Owca, nawiązując do kontrowersyjnych wypowiedzi biskupa, m.in. o osobach homoseksualnych. Wspomniana przez nią niezgoda na postawienie pomnika osoby, która „zasłużyła sobie na opinię podziałów”, znalazła poparcie wśród innych radnych.

Co mówił Biskup Pieronek?

Jednym z głównych punktów krytyki wobec Pieronka są jego ostre wypowiedzi dotyczące metody in vitro. „Czymże jest literackie wyobrażenie Frankensteina, czyli istoty powołanej do życia wbrew naturze, jak nie pierwowzorem in vitro? To makabryczna perspektywa, ale ona istnieje” – mówił biskup w rozmowie z serwisem Onet.pl, porównując metodę leczenia niepłodności do tworzenia potwora z ludzkich ciał. Jego opinie wywołały oburzenie zwłaszcza wśród rodzin, które skorzystały z tej metody, oraz obrońców praw człowieka.

W równie kontrowersyjny sposób Pieronek odnosił się do feministek. „To jest feministyczny beton, który się nie zmieni nawet pod wpływem kwasu solnego” – stwierdził w jednym z wywiadów, co ponownie spotkało się z krytyką ze strony polityków lewicowych oraz działaczy na rzecz praw kobiet.

Czy takie słowa powinny być upamiętniane?

Radna Joanna Hańderek (Nowa Lewica) zwróciła uwagę na to, że publiczna przestrzeń powinna być miejscem szacunku i otwartości, a nie dzielenia społeczeństwa. „Jako feministka bolą mnie niektóre słowa biskupa. Uważam, że powinniśmy szanować przestrzeń publiczną. Zagłosuję na ‘nie’” – zapowiedziała, nawiązując do kontrowersyjnych wypowiedzi Pieronka.

W podobnym tonie wypowiedział się radny Tomasz Leśniak, wskazując, że Biskup Pieronek „z pogardą wyrażał się o trzech grupach: dzieciach z in vitro, osobach homoseksualnych oraz stygmatyzował zwolenników aborcji”. W swoim wystąpieniu Leśniak przywołał wypowiedź duchownego, w której nazwał dzieci poczęte metodą in vitro „Frankensteinami”.

Czy Kraków powinien być wolny od światopoglądowych podziałów?

Mieszkańcy Krakowa, którzy wzięli udział w dyskusji, również wyrazili swoje obawy. Jeden z mieszkańców podkreślił, że skwer, który miałby nosić imię Biskupa Pieronka, jest miejscem, na którym znajduje się pomnik Światowida – co może budzić dodatkowe kontrowersje. „Kraków powinien być wolny od światopoglądowych przekonań” – powiedział, zwracając uwagę, że miasto nie powinno honorować osób, które dzieliły społeczeństwo. „Chcecie, aby taka osoba miała swój skwer?”

Radna Owca zwróciła uwagę, że „nie wszyscy jesteśmy katolikami czy chrześcijanami, ale mamy obowiązek kreowania wolnej światopoglądowo przestrzeni” – Zostawmy to miejsce w spokoju. Radna Joanna Hańderek zauważa, że dyskusja na sesji pokazuje, iż Kraków powinien być neutralny światopoglądowo – „Wycofajmy tę uchwałę” – mówi radna.

Grzegorz Stawowy zgłosił wniosek o odesłanie tej uchwały do prezydenta. „Składam wniosek formalny.” „Miejcie odwagę głosować, a nie odsyłajcie projektu uchwały do konsultacji” – mówi Łukasz Maślona. „Zawsze, kiedy coś idzie nie po myśli, pojawia się pomysł, żeby odesłać to do konsultacji. Głosujemy!” – apelował radny.

Decyzję radnych poznamy jeszcze dzisiaj wieczorem

Z wnioskiem o nazwanie bezimiennego skweru zlokalizowanego na terenie Dzielnicy I Stare Miasto imieniem Biskupa Tadeusza Pieronka wystąpili: Senator Bogdan Klich oraz Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, propozycja nadania imienia Biskupa Pieronka „uzyskała pozytywną opinię Zespołu ds. Nazewnictwa Komisji Kultury i Ochrony Zabytków Rady Miasta Krakowa oraz Instytutu Pamięci Narodowej”. Głównym celem tego działania jest „godne upamiętnienie postaci Biskupa Tadeusza Pieronka, który był postacią zasłużoną nie tylko dla Krakowa, ale i całej Polski​”.

Projekt pod obrady został zgłoszony przez prezydenta Krakowa. 

Jarek Strzeboński 

 

 

 

Najnowsze

Co w Krakowie