Czy muszę sprzątać po swoim psie? Akcja w krakowskich parkach

Sprzątanie po swoim pupilu to obowiązek. Aby jednak właściciele czworonogów o tym nie zapominali, krakowska straż miejska we współpracy z Zarząd Zieleni Miejskiej  zorganizowała akcję Nie KUPuj trawy, która ma nakłonić właścicieli psów do sprzątania odchodów swoich czworonogów.

Jeszcze kilkanaście lat temu sprzątanie odchodów po psie było rzadkością. Z tym nieprzyjemnym problemem borykały się zarówno liczne miasta w kraju, jak i na świecie. Sytuacja znacznie się poprawiła, do czego w dużym stopniu przyczyniły się większa świadomość ludzi, chęć dbania o środowisko i groźba wysokiego mandatu.

Aby przypomnieć o obowiązkach, na tę okoliczność zaprojektowane zostały tabliczki informacyjne, które w zabawny sposób będą przypominać właścicielom czworonogów o obowiązku dbania o czystość i porządek w mieście. Na tabliczkach umieszczone zostały rymowanki, które w większości ułożyli sami mieszkańcy na profilu facebookowym straży miejskiej.

Tabliczki zamontowano w kilku lokalizacjach, m.in. na Plantach Krakowskich, Bulwarach Wiślanych oraz w Parku Krakowskim im. Marka Grechuty.

fot

fot. SM Kraków

 – Nie sprzątanie po psach stanowi ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia, zwłaszcza najmłodszych mieszkańców Krakowa. Ze względu na niedojrzały układ immunologiczny dzieci, to one są szczególnie narażone na zachorowania odzwierzęce i w ten sposób ponoszą konsekwencje niefrasobliwości i braku wyobraźni dorosłych – przestrzega straż miejska

Sprzątanie po swoim pupilu to nie wstyd, a obowiązek. Na terenie miasta znajdują się oznakowane kosze, do których można wrzucać psie odchody. Jeśli w pobliżu nie ma takiego kosza, można korzystać ze zwykłych, na odpady zmieszane. Przypominamy, że nieuprzątnięcie nieczystości może skutkować mandatem karnym w wysokości do 500 złotych.

(JS)

Najnowsze

Co w Krakowie