Czy testament jest podważalny?

Musisz przeczytać

Podważenie testamentu jest rozwiązaniem prawnym, które ma na celu stwierdzenie nieważności testamentu sporządzonego przez spadkodawcę. W niektórych przypadkach spadkobiercy decydują się na skorzystanie z takiej możliwości – na przykład wtedy, gdy nie zgadzają się z treści testamentu. Jeśli Ty również masz takie wątpliwości, koniecznie sprawdź, czy testament jest podważalny. Dowiedz się również, w jaki sposób można podważyć testament.

Czy testament jest podważalny?

Zacznijmy od znalezienia odpowiedzi na pytanie, czy podważenie testamentu jest możliwe. Zgodnie z prawem, każdy testament można podważyć – niezależnie od tego, czy jest to testament pisemny, notarialny, czy może jeszcze inny. Jest to istotne, ponieważ wiele osób nadal obawia się podważać testament, który został sporządzony w formie aktu notarialnego.

Oczywiście podważenie testamentu, który został spisany własnoręcznie, jest o wiele prostsze. W przypadku testamentu sporządzonego u notariusza unieważnienie dokumentu nie jest łatwe. Notariusz ma szereg obowiązków – między innymi musi mieć pewność, że spadkodawca jest świadomy, ma pełną zdolność do czynności prawnych, a przy tym nie działa pod wpływem szantażu lub groźby. Właśnie dlatego osoby, które chcą podważyć taki testament, powinny skorzystać z pomocy prawnika.

W jakich sytuacjach możliwe jest podważenie testamentu?

Testament może zostać podważony przez każdą osobę. Niekoniecznie musi to być spadkobierca lub członek rodziny. Tak naprawdę na podważenie dokumentu może zdecydować się każda osoba, która ma w tym jakiś interes – choć pod pojęciem „interesu” może kryć się po prostu zainteresowanie tym, jakie będą dalsze losy majątku zmarłego.

Zgodnie z art. 945 Kodeksu Cywilnego:

  1. Testament jest nieważny, jeżeli został sporządzony:

 1) w stanie wyłączającym świadome albo swobodne powzięcie decyzji i wyrażenie woli;

2) pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod wpływem błędu, nie sporządziłby testamentu tej treści;

3) pod wpływem groźby.

A zatem do unieważnienia testamentu mogą dążyć osoby, które podejrzewają, że dokument został sporządzony między innymi bez pełnej świadomości, pod wpływem groźby lub szantażu lub też na skutek tego, że spadkodawca miał błędne przeświadczenie o rzeczywistości.

Jak podważyć testament?

Podważenie testamentu z pewnością nie jest proste. Należy pamiętać o tym, że konieczne jest przedstawienie rzetelnych podstaw nieważności, a całe postępowanie może trwać bardzo długo.

Pierwszym krokiem, o którym powinny pamiętać osoby planujące podważenie testamentu, jest zebranie odpowiednich dowodów. Muszą one potwierdzać podstawy do podważenia testamentu. Mogą to być zaświadczenia lekarskie, zeznania świadków czy inne dokumenty. Ważne jest również odpowiednie uargumentowanie swoich twierdzeń. Aby zwiększyć szanse na unieważnienie testamentu, warto skorzystać z pomocy prawnej.

Unieważnienie testamentu możliwe jest wyłącznie w sądzie. Niezbędne jest podjęcie  odpowiedniego postępowania sądowego, na skutek którego możliwe będzie uzyskanie orzeczenia niweczącego ostatnią wolę zmarłego. Najczęściej podważenie testamentu następuje w ramach postępowania o stwierdzenie nabycia spadku – wtedy też możliwe jest podniesienie zarzutu nieważności testamentu. Czynności tej można również dokonać w formie pisemnej. Wystarczy złożyć wniosek do sądu, który rozpatruje daną sprawę.

Więcej informacji na temat unieważnienia testamentu znajdziesz tutaj: https://kancelaria-temida.com/spadki/uniewaznienie-testamentu/

Podważenie testamentu jest możliwe, choć może być trudne

Nie da się ukryć, że sprawy związane z podważeniem testamentu bywają bardzo skomplikowane. Oczywiście podważenie takiego dokumentu jest możliwe, jednak konieczne jest przedstawienie odpowiednich dowodów, a także argumentów, które będą przekonujące dla sądu. Osoby, którym zależy na podważeniu testamentu, powinny rozważyć skorzystanie z pomocy prawnej. Samodzielne działania mogą bowiem nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

Subscribe
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca