Czy w Brazylii znaleziono lek na koronawirusa? Podobno to środek dostępny w aptekach

commons.wikimedia.org

Czy w Brazylii znaleziono skuteczny lek na koronawirusa? Minister nauki ogłosił, że pierwsze testy in-vitro potwierdziły 94-procentową skuteczność tego leku i wkrótce powinny rozpocząć się badania kliniczne na zainfekowanych pacjentach. Nie podał nazwy medykamentu,który ma zwalczyć epidmię. Pojawiły się więc spekulacje, że ten lek jest już w aptekach, tylko stosowano go w leczeniu innych chorych.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski w czwartek nie miał dla nas dobrych wiadomości. Według niego z koronawirusem musimy nauczyć się żyć rok, a może nawet dwa lata do czasu wynalezienia szczepionki przeciwko COVID-19.

Tymczasem z Brazylii napłynęły wiadomości dające nadzieję na szybkie pokonanie epidemii. Marcos Pontes, tamtejszy minister nauki, technologii, innowacji i komunikacji, ogłosił, że testy in vitro potwierdziły 94-procentową skuteczność „innowacyjnego leku w zwalczaniu wirusa SARS-CoV-2”. Zapowiedział też, że wkrótce powinny się rozpocząć się pierwsze badania kliniczne w 7 szpitalach, m.in. w Rio de Janeiro i Sao Paulo. W połowie maja lek zostanie podany 500 chorym zainfekowanych koronawirusem, badania kliniczne potrwają co najmniej cztery tygodnie.

Gdyby okazało się, że to nie tylko hurra optymistyczne zapowiedzi, Brazylia wygrałaby wyścig o to, kto pierwszy znajdzie lek na koronawirusa. Brazylijski minister nie podał nazwy leku. – W ten sposób unikniemy niepotrzebnego w tej chwili wyścigu po ten środek – tłumaczył. To wywołało spekulacje, że taki środek już istnieje, można go kupić w aptekach, a utrzymywanie jego nazwy w tajemnicy ma zapobiec wykupieniu go i spekulacjom cenowym.

GS

Koronawirus w Krakowie. Naukowcy z UJ stworzyli substancję hamującą zakażenie SARS-CoV-2

Zobacz także