Czy w Krakowie będzie bilet przystankowy? Zarząd Transportu Publicznego ma wizję biletu inteligentnego

Musisz przeczytać

Wprowadzenia w Krakowie biletu przystankowego w komunikacji miejskiej chce klub radnych Kraków dla Mieszkańców. Zarząd Transportu Publicznego ma zupełnie inna wizję – zapowiada, że za jakiś czas we wszystkich autobusach pojawią się czytniki, do których każdy pasażer będzie przykładał swoją kartę, a to system informatyczny będzie naliczał opłaty za przejazd. To będzie bilet inteligentny. Kiedy? To już zupełnie inna sprawa.

Projekt uchwały inicjowany przez klub Kraków dla Mieszkańców zakłada uzależnienie wysokości opłaty za przejazd tramwajami i autobusami od liczby przejechanych przystanków. – To bardziej sprawiedliwe, bo pasażerowie płacą tylko za taką trasę, jaką rzeczywiście pokonali miejskim transportem – mówił Łukasz Gibała z klubu Kraków dla Mieszkańców. Jego zdaniem kupując bilety czasowe pasażerowie często narażają się na konieczność dokupienia drugiego (albo zapłacenie kary za jazdę na gapę), bo autobusy grzęzną w korkach.

Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego negatywnie odniósł się do propozycji radnych. Jego zdaniem bilet przystankowy jest przestarzały, a przyszłością jest bilet inteligentny. Jak tłumaczył, we wszystkich pojazdach zostaną zamontowane czytniki, do których pasażerowie wchodząc do tramwaju lub autobusu będą przykładać karty, a system informatyczny sam naliczy opłaty, wybierając najkorzystniejszą ofertę dla pasażera. Możliwe będzie naliczenia opłat jako biletu przystankowego, czasowego, a nawet okresowego. I do takich działań ZTP się już przygotowuje. Jak zapowiedział dyrektor Franek, kasowniki przystosowane do biletu dynamicznego zaczną być montowane w tym roku.

W tym duchu szła poprawka do projektu uchwały złożona przez klub Przyjazny Kraków. Jak tłumaczył Rafał Komarewicz, chodzi o zastąpienie zapisu o bilecie przystankowym na bilet dynamiczny. I takiej wersji został przyjęty projekt – radni domagają się więc wprowadzenia biletu inteligentnego, dynamicznego, a nie przystankowego.

Uchwała ma charakter kierunkowy, do wprowadzenia biletu dynamicznego potrzebna będzie i tak osobna uchwała regulująca szczegółowe zasady naliczania opłat i ich wysokość.

(GS)

- Advertisement -spot_img

Przeczytaj również

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
- Advertisement -spot_img

Najnowsze

KRK News Poleca