Radni PiS chcą pomnika Orląt Lwowskich. Wskazują, gdzie ma stanąć

Pomnik Orląt Lwowskich może stanąć na placu Kossaka w Krakowie. Taką propozycję złożyli radni PiS. Jak argumentują – plany rewitalizacji placu Kossaka to dobra okazja na dopełnienie tego miejsca pomnikiem ku czci „młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918-1920”.

Radni PiS przygotowali projekt uchwały zobowiązującej prezydenta miasta do podjęcia działań w kierunku „upamiętnienia Orlą Lwowskich w formie pomnika na Placu Kossaka w Krakowie”. – Wzorem innych miast, które upamiętniły Orlęta Lwowskie, m.in. Katowice budując estakadę Orląt Lwowskich, Kraków również powinien czynić wszelkie działania, które zmierzałyby do budowy pomnika – tłumaczą radni PiS.

Wskazują też miejsce, gdzie miałby staną nowy pomnik Orląt Lwowskich. – Lokalizacja pomnika na placu Kossaka w Krakowie wydaje się najbardziej słuszna i wskazana – podkreślają radni PiS. Dodaję, że nowy monument był dobrym uzupełnieniem zieleńca, który powstanie po rewitalizacji placu Kossaka.

Czy jednak na realizację tego pomysłu nie jest już trochę za późno? Właśnie trwa konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji przebudowy  Placu Juliusza Kossaka z elementami studialnymi przebudowy terenów wokół Dworku Kossakówka oraz Plant przy ul. Retoryka. Prowadzi go Zarząd Zieleni Miejskiej w Krakowie we współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich – oddział w Krakowie. Termin zgłoszeń do niego minął już w połowie września. Zakwalifikowani do konkursu uczestnicy muszą złożyć swoje projekty do 17 listopada. Prace mają być zgodne z regulaminem konkursu, a w nim nie ma ani słowa o pomniku Orląt Lwowskich. Nowy plac Kossaka ma przede wszystkim pełnić funkcję terenu zielonego i – jak czytamy w regulaminie konkursu – stanowić „zaproszenie do skorzystania z oferty kulturalnej przyszłego muzeum w Dworku Kossakówka”. Zalecane jest też nawiązanie do tego, że 100 lat temu w tym miejscu płynęła Rudawa, a istotne jest „funkcjonalne powiązanie Placu Juliusza Kossaka, terenu wokół Dworku Kossakówka oraz plant przy ul. Retoryka”, a także podkreślenie relacji tych przestrzeni z Bulwarami Wiślanymi i Starym Miastem.

Orlęta Lwowskie to określenie młodych obrońców polskiego Lwowa z lat 1918–1920, głównie w czasie wojny polsko-ukraińskiej (1918–1919), a także polsko-bolszewickiej (1920). W walkach we Lwowie do 22 listopada 1918 włącznie uczestniczyło z bronią w ręku lub w służbach pomocniczych 6022 osób, w tym 1374 uczniów szkół powszechnych i średnich oraz studentów. 2640 nie przekroczyło 25. roku życia, najmłodszy Jaś Kukawski miał 9 lat. Zginęło lub zmarło od ran 439 żołnierzy i członków wojskowej służby sanitarnej, w tym 12 kobiet. 120 poległych było uczniami, a 76 studentami uczelni. Jeden z nich, 13-letni Antoni Petrykiewicz, został najmłodszym w historii kawalerem Orderu Virtuti Militari.

(GS)

Najnowsze

Co w Krakowie